Humanizm

1. Człowiek czy humanista w kosmosie : (humanizm, medycyna, trzeci świat) / Witold Juliusz Kapuściński. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1982.
2. Dostojewski – dramat humanizmów / Bohdan Urbankowski. – Warszawa : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1978.
(Współczesna Krytyka Polska)
3. Dramat humanizmu ateistycznego / Henri de Lubac ; przekł. Arkadiusz Ziernicki. – Kraków : Wydaw. WAM, 2004.
4. Dzieci z alei Rothschildów / Stefanie Zweig ; przełożyła Eliza Borg. – Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2015.
5. Ginekologia onkologiczna. Cz. 1 : wiedza i humanizm / red. Jan Zieliński. – Warszawa : Borgis Wydawnictwo Medyczne, 2008.
6. Humanista w ponowoczesnym świecie : rozmowy o sztuce życia, nauce, życiu sztuki i innych sprawach / Zygmunt Bauman, Roman Kubicki, Anna Zeidler-Janiszewska. – Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, 1997.
7. Humanizm i edukacja humanistyczna : wybór tekstów / wstęp Bogdan Suchodolski, Irena Wojnar. – Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1988.
8. Humanizm i kultura świecka : praca zbiorowa. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1958.
9. Humanizm i struktury / Tadeusz Płużański. – Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1980.
10. Humanizm socjalistyczny : praca zbiorowa / red. Tadeusz Maciej Jaroszewski ; Instytut Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu KC PZPR. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1980.
11. Humanizm socjalistyczny a osobowość człowieka pracy : praca zbiorowa / red. Wiesław Jędrzycki. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1980.
12. Humanizm w sztuce : antyk i człowiek / Antoni Maśliński. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1978.
13. Kultura polska a socjalistyczny system wartości : referaty wygłoszone na sesji naukowej [Jabłonna, 1975] / red. Bogdan Suchodolski. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1977.
14. Makdonaldyzacja społeczeństwa : wydanie na nowy wiek / George Ritzer ; przeł. Ludwik Stawowy. – Wyd. nowe, uzup. – Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie “Muza”, 2003.
15. Medyceusze : tajemna historia dynastii / Mary Hollingsworth ; przekład Paulina Maksymowicz. – Warszawa : Bellona, 2019.
16. Oblicze człowieka socjalizmu / Gieorgij Smirnow ; przeł. z ros. Andrzej Boczkowski [i in.]. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1977.
(Biblioteka Oświaty i Wychowania)
17. Od naturalizmu do humanizmu w kryminologii / Leon Tyszkiewicz. – Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 1991.
(Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ; 1258)
18. Rybak znad Morza Wewnętrznego / Ursula K. Le Guin ; [przełożyła Zofia Uhrynowska-Hanasz i in.]. – Warszawa : Prószyński Media, 2016.
19. Saint-Exupery czyli paradoksy humanizmu / Anna Bukowska. – Wyd. 3. – Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977.
20. Socjalizm i humanizm / Siergiej Popow ; [tł.]. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1979.
(Krytyka Burżuazyjnej Ideologii i Rewizjonizmu)
21. Średniowieczne korzenie renesansowego humanizmu / Walter Ullmann ; tł. Jolanta Mach. – Łódź : Wydawnictwo Łódzkie, 1985.
22. Teoria kultury Karola Marksa i problemy współczesnego humanizmu / Jerzy Kossak. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1987.
23. Upadek humanizmu / Jerzy Adamski. – Warszawa : Wydawnictwo “Książka i Wiedza”, 1986.
24. Współczesne trendy rozwoju sportu a idee humanizmu olimpijskiego / red. Jerzy Urniaż. – Olsztyn : Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego, 2008.
25. Źródła i perspektywy humanizmu w tworczości Antoine’a de Saint-Exupery / Aleksander Milecki ; Polska Akademia Nauk. Komitet Neofilologiczny. – Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1975.