Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Industriada 2017

INDUSTRIADA czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. To także świetny pretekst do dobrej zabawy z całą rodziną.

Na odwiedzających czekają autentyczne kopalnie (węgla i srebra), osiedla robotnicze, browary, fabryki, wieże wyciągowe, koleje wąskotorowe, a nawet śluzy wodne. Ponad to warsztaty, pokazy, koncerty i spektakle! 

Kiedy: Rozruch maszyn - 09.06.2017 (piatek)
Kiedy: Pełna moc - 10.06.2017 (sobota)

Od XVIII wieku rozwój terenów obecnego województwa śląskiego przebiegał w rytmie maszyny. To dzięki niej powstawały i rozrastały się miasta, chłopi stawali się wykwalifikowanymi robotnikami, przybywało mieszkańców, dobra niegdyś luksusowe stawały się coraz bardziej dostępne (czysta woda w kranie, transport masowy, elektryczność). Ale maszyny to także podporządkowanym im rytm robotniczego życia, ciężka fizyczna praca, strajki, choroby zawodowe, zanieczyszczone środowisko. Jak maszyny zmieniały poszczególne obiekty INDUSTRIADY? Jak zmieniły cały region? Jak wpływały na życie naszych przodków? Jak nadal wpływają na nas? INDUSTRIADA to 47 przemysłowych zabytków w 28 miastach województwa śląskiego. Rozruch maszyn już w piątek wieczorem 9 czerwca. W sobotę 10 czerwca pełna moc.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach, wymaganych rezerwacjach i biletach - kliknij


Inauguracja INDUSTRIADY

CHORZÓW - SZYB PREZYDENT

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i piątkowej strefy relaksu, ulokowanej wokół wieży, usłyszeć będzie mnoża także premierowy koncert multimedialny – INDUstrument. Historia rytmu. To widowisko pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów. 

 • 18:30 — 21:00 Miłe milszego początki, czyli strefa relaksu przed rozruchem
 • 21:30 INDUstrument. Historia rytmu – widowisko muzyczne

CIESZYN - BROWAR ZAMKOWY CIESZYN

Program rozruchu maszyn:

godz. 19:00; 20:00; 21:00 171 lat warzenia piwa – zwiedzanie nocne browaru. Zobaczymy browar, który od 171 lat warzy piwo, poznamy jego tajemnice i sekrety. Przeniesiemy się do czasów i tradycji monarchii
Austro-Węgierskiej.


BYTOM - EC SZOMBIERKI

Program rozruchu maszyn:

21:00 Iluminacja. Po kilkuletnim uśpieniu EC Szombierki wraca na INDUSTRIADĘ. Już w nocy z 9 na 10 czerwca unikatowe kominy EC Szombierki rozbłysną światłem symbolicznie informującym o energii, która jest skumulowana w budynku. Otwarcie bram w sobotę 10 czerwca.


KATOWICE - GALERIA SZYB WILSON

Program rozruchu maszyn:

18:00 X Art Naif Festiwal – wernisaż i koncert Barrio Populo
Wernisaż uatrakcyjniony koncertem francuskiej grupy Barrio Populo. Wystawa Art Naif Festiwal gromadzi najciekawsze prace artystów naiwnych z Polski, Francji, Niemiec, Danii, Finlandii, Włoch, Kanady, Brazylii, Ekwadoru i Peru. To największy taki festiwal w Europie, wydarzenie o unikatowym charakterze.


KATOWICE - OSIEDLE NIKISZOWIEC

Program rozruchu maszyn:

 • 18:00 Dlaczego Nikisz jest taki niezwykły – spacer
 • 18:00 Pokaz zdjęć – codzienny rytm życia w Nikiszowcu (Dawna Pracownia Fotograficzna Krzysztofa Niesporka pl. Wyzwolenia 9)
 • 18:00–20:00 Maszyna artystyczna czyli mobilny warsztat sitodruku
 • 18:45 Instrukcja obsługi rewitalizacji (po nikiszowiecku) – spacer
 • 19:00, 19:30, 20:00, 20:30 Gdzie bije dzwon – wieczorne wejścia na wieżę kościoła św. Anny (od 18. roku życia, wejście po stromych schodach)
 • 19:45 Malowane historie Nikiszowca – spacer
 • 20:45 Górniczym szlakiem po wieczornym Nikiszowcu – spacer
 • 20:15 Maciej Mutwil i Synapsis – koncert w Centrum Zimbardo, plac Wyzwolenia 5
 • 22:00 Minimum Maximum zespołu Kraftwerk – plenerowe odtworzenie koncertu.  Odtworzenie na dużym ekranie, w otwartej przestrzeni industrialnej, na styku osiedla Nikiszowiec i Kopalni Wieczorek, koncertu Minimum Maximum grupy Kraftwerk z 2005 r. Muzyka zespołu związana jest z poszukiwaniem relacji pomiędzy maszyną a człowiekiem, pokazuje wpływ jaki maszyny i urządzenia mają na konkretną jednostkę jak i całe społeczeństwa (miejsce: zabytkowe obiekty straży pożarnej naprzeciw osiedla Nikiszowiec).

KATOWICE - MUZEUM HUTNICTWA CYNKU - WALCOWNIA

Program rozruchu maszyn:

 • 9:45 – 17:00 Co możemy uratować? Projekty i realizacje związane z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego – konferencja naukowa

Konferencja daje możliwość spotkania młodzieży akademickiej, zainteresowanej ochroną dziedzictwa przemysłowego, z osobami mogącymi pochwalić się doświadczeniami w realizacji własnych projektów w tej dziedzinie. Spotkanie umożliwia studentom, znającym działania konserwatorskie jedynie z perspektywy wykładów i podręczników, zapoznanie się z prawdziwymi pracami konserwatorskimi oraz towarzyszącymi im wyzwaniami.

 • 18:00 Rozruch maszyn – uruchomienie maszyn przy dźwiękach muzyki Sorry, I‘m Out of Space oraz koncert SIOOS.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE - PARK TRADYCJI

Program rozruchu maszyn:

 • 21:00 Architektura rytmu, Metafizyka ruchu – wernisaż wystaw Marka Stańczyka i Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Architektura rytmu – wielkoformatowa wystawa prac Marka Stańczyka, artysty i dokumentalisty od lat związanego z fotografią obiektów postindustrialnych. Ruch maszyny – powtarzalny, jednostajny, zmienny, nieustanny.
  Metafizyka ruchu – wystawa Śląskiej Grupy Fotograficznej, w artystyczny sposób interpretująca ruch, postęp, rytm pracy i sekwencyjność procesu rozwoju i produkcji.
 • 21:45 Pressure up – widowisko. Metaforyczna opowieść o oczekiwaniu, narastającym napięciu, które zwiastuje dynamikę przyszłych wydarzeń. Rosnące ciśnienie można skojarzyć z ciśnieniem atmosferycznym, które wytwarzane jest w kotłach parowych – tych samych, które odegrają istotną rolę w kolejnych odsłonach rozruchu maszyn INDUSTRIADY. Wydarzenie przygotowane przez Siemianowickie Centrum Kultury, grupę akrobatyczną Line Act oraz perkusistę Marcela Różankę
  – Oberschlesien.
 • 22:15 Pan Fitzner dogląda kotłów – performance z udziałem zespołu IRA i Lufcika na Korbkę. Performance łączący aktorów, muzykę, efekty świetlne, dymne, multimedia. Wydarzenie odbędzie się bezpośrednio przed koncertem grupy IRA i z udziałem jej muzyków, którzy zapewnią oprawę muzyczną przedstawienia, a także sami staną się swoistymi scenicznymi rekwizytami.
 • 22:30 IRA – koncert IRA to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zaspołów rockowych w Polsce. 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach rozruchu maszyn w Parku Tradycji.


ZABRZE - SZYB MACIEJ

Program rozruchu maszyn:

20:00 Industrial Chillout – koncert jazzowy Gigi and Her Boysband, „Taniec iskier”, DJ
Świetlne show z wykorzystaniem maszyn i urządzeń. Pokaz będzie zwiastunem wydarzeń, które odbędą się w dniu INDUSTRIADY. Wartka, dynamiczna akcja. Będą iskry, będzie hałas, będzie dym i dźwięki warsztatu. Pokaz wykonają najlepsi fachowcy – seniorzy zawodowo i emocjonalnie związani ze swoimi maszynami. To okazja, by zobaczyć pracę mistrzów, którzy swą wiedzę przekazali młodszemu pokoleniu. Wieczór uświetni również występ zespołu „Gigi and Her Boysband”; grupy przyjaciół wywodzących się z Jazzowej Asocjacji Zabrze.


10 czerwca 2017 - FINAŁ INDUSTRIADY

Oddział Odlewnictwa Artystycznego - teren Centrum Edukacji i Biznesu NOWE GLIWICE (Gliwice, ul. Bojkowska 37)

Program szczegółowy finału INDUSTRIADY 2017

 • 19:00 – 19:45 Velveteve – koncert. Velveteve to pseudonim artystyczny Ewy Aksamit, urodzonej w Gliwicach wokalistki, kompozytorki, producentki i autorki tekstów. Velveteve to projekt łączący w sobie trip-hopowy beat, liryczne wokale i jazzową harmonię w elektronicznej formie.
 • 20:00–20:45 YOACHIM – koncert. Jest związany z muzyką od wczesnego dzieciństwa. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Współpracuje z niemiecką sceną muzyki klubowej i elektronicznej. Jego utwory to wypadkowa lirycznych tekstów i elektronicznego pazura, gdzieś pomiędzy takimi obszarami, jak „alternative pop” a „synth pop”.
 • 21:00 – 21:45 Max Bravura – koncert. Mają w swoim dorobku wydaną własnym nakładem epkę „How Bravura” i liczne koncerty niemal w całym kraju (także na antenie radiowej
  Czwórki). Połączenie gitarowego folku, synth-popu podbite post-punkową energią – to chyba najlepsze określenie ich muzyki.
 • 22:00– 22:15 Wielkoformatowa projekcja multimedialna dedykowana wybranym obiektom i wątkom historycznym przemysłowej przestrzeni regionu.
 • 22:15 – 23:00 Podniebna podróż – widowisko plenerowe. „Pedaleando Hacia el Cielo“ („Podniebna Podróż“) to teatralna uczta z industrialną historią w tle. Teatr Tol tworzy spektakle, w których słowo zastępują świetne aktorstwo, ruch i muzyka. Widowisko to opowieść o byciu razem, ciemności, aniołach i muzykach balansujących pomiędzy niebem a ziemią, nad głowami publiczności. Szalejące konstrukcje, latające maszynerie, rozmach teatralnych środków towarzyszą opowieści dodatkowo przesyconej dźwiękami skrzypiec. Współistnienie maszyny i aktora wplata w tę historię refleksję o relacji, jaką od kilku wieków tworzą maszyny i ludzie. Spektakl przekonuje, że współczesne życie nie byłoby możliwe bez udziału techniki i toczy się w wyznaczonym przez nią rytmie. 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach finalu INDUSTRIADY.

Szczegółowy program Industriady w poszczególnych obiektach dostepny TUTAJ. Po więcej szczegółów zapraszamy na oficjalną stronę Industriady.

Źródło: industriada.pl