20. edycja Kina na Granicy

Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici zrodził się w środowisku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z płynącej z serca potrzeby poznawania kultury sąsiadów zza rzeki.

Kino na Granicy ma już swoją tradycję i renomę oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez filmowych.

Kiedy: 27.04 - 03.05.2018
Gdzie: Cieszyn / Czeski Cieszyn

Pierwsza edycja w 1999 roku oferowała jedenaście czeskich filmów pokazywanych w jednym kinie. Trzecia edycja przyniosła rozszerzenie artystycznych poszukiwań na kino Słowaków, czwarta pokazy także w Czeskim Cieszynie, a na szóstej pojawiły się filmy polskie i węgierskie – i tak już miało pozostać.

Liczba pokazywanych filmów systematycznie rosła, by w dwunastej edycji w 2010 roku dojść do okrągłej setki. I wtedy rozpoczęła się doceniana przez uczestników przeglądu stabilizacja: 6 dni, co najmniej 4 miejsca projekcji w jednym, choć podwójnym mieście, zawsze ponad 100 filmów, 5 koncertów i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Niezmienna pozostaje też baza: konsekwentnie odkrywana i promowana kultura najbliższych sąsiadów.

W 2008 roku Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, przyznając nagrodę środowiska akademickiego LAUR STUDENCKI w kategorii "Wydarzenie Kulturalne Roku", nagrodziła Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W latach 2009, 2010, 2011, 2013 kapituła nominowała Przegląd Filmowy Kino na Granicy do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe" obok takich festiwali, jak: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy, Planet Doc Review oraz Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Kino na Granicy otrzymało ją w roku 2013.

Szczegółowy KALENDARZ PROJEKCJI 20. edycji Kina na Granicy dostepny TUTAJ

Pełna lista FESTIWALOWYCH FILMÓW, a dla dociekliwych OPISY filmów.

Kino na Granicy to również szereg IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH, SPOTKAŃ z ciekawymi ludźmi i KONCERTÓW, w tym roku będzie można posłuchać między innymi Bad Karma Boy, Pogodno czy Tymona Tymańskiego.

KATALOG tegorocznej edycji Kina na Granicy do pobrania TUTAJ

Źródło: kinonagranicy.pl