XIV Najazd Barbarzyńców

Najazd Barbarzyńców jest organizowanym regularnie od 2003 roku festiwalem historyczny odbywającym się na zamku w Ogrodzieńcu.

To festyn wczesnego średniowiecza, prezentujący wierzenia , obyczaje i obrzędowość ludów północnych – Słowian i Wikingów, we wczesnych wiekach średnich. Niezwykle barwna impreza, w której uczestniczy ponad 400 wojów z Europy.

Kiedy: 26-27.05.2018 (sobota-niedziela)
Gdzie: Zamek Ogrodzieniec, ul. Kościuszki 66

Wydarzenie to nawiązuje do czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to na terenach współczesnej Polski panowała ambitna i bitewna dynastia piastowska. Organizatorzy imprezy starają się, aby każda edycja była bardziej atrakcyjna jednocześnie różniła się od poprzednich. Dlatego co roku wybierany jest inny temat przewodni Najazdu Barbarzyńców.

Było już zjazd gnieźnieński, gdzie zamek ogrodzieniecki stał się miastem Gniezno, była wyprawa Chrobrego na Kijów, gdzie widzowie zostali przeniesieni na wschodnie rubieże, mieliśmy nieprzyjemność odpierać najazd czeskiego Brzetysława czy przyglądaliśmy się kulturze skandynawskich Wikingów.

Kolejna już XV odsłona Najazdu Barbarzyńców w Ogrodzieńcu. Tym razem staną na przeciw siebie dwaj wielcy Władycy - Dowódca Góry czyli Północy, oraz Dowódca dołu - czyli południa. Jak skończy się to starcie - zobaczcie sami.

Goście mogą zapoznać się z inscenizacją życia codziennego, narodów zamieszkujących Europe w IX-X wieku, podczas tegorocznego turnieju odbędą się m.in.:

• Prezentacja rzemiosła
  • Prezentacja obrzędów i obyczajów
  • Pokazy walk
  • Inscenizacja bitew
  • Koncerty zespołów celtyckich

PROGRAM XV NAJAZDU BARBARZYŃCÓW:

26.05 - SOBOTA:

• 11:00 - Prezentacja Drużyn - rozpoczęcie turnieju Władców
  • 12:00 - Turniej Łuczniczy - Południe kontra Północ
  • 13:00 - Prezentacja Uzbrojenia oraz Mody w czasach pierwszych Piastów
  • 13:30 - Turniej Bojowy Wojów