Industriada 2018

Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim. Tu każdego roku odbywa się INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy.

To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki oraz historii.

To także świetny pretekst do dobrej zabawy z całą rodziną.

Kiedy: Rozruch maszyn - 08.06.2018 (piątek)
Kiedy: Pełna moc - 09.06.2018 (sobota)

"Industria jest kobietą". Przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem, dlatego INDUSTRIADA 2018 oddaje głos kobietom. Zaprezentuje fakty dotychczas znane tylko ekspetom, ujawni aktorki schowane w cieniu. Pokaże znaczenie pracy kobiet dla życia gospodarczego i społecznego. Przedstawi wpływ kobiet na kulturę przemysłową.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w 44 obiektach w 25 miastach.

Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się piątkowy rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta Szlaku, dla których jeden
dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach,
Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Oficjalna inauguracja INDUSTRIADY odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Katalog tegorocznych atrakcji liczy 517 wydarzeń, 482 są dostępne bezpłatnie, a 65 wymaga rezerwacji.
Organizatorzy pomyśleli o wszystkich. Mamy do wyboru 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a są jeszcze pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.

Do wszystkich atrakcji dojedziemy, korzystając z transportu publicznego. Do korzystania z kuponów uprawniających do bezpłatnego przejazdu zapraszają Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatnie zabierzemy się także autobusami w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Zabrzu, Częstochowie, strona 2 Rybniku czy na południu województwa (Bielsko-Biała, Cieszyn, Ustroń, Żywiec). Szczegółowe informacje oraz kupony na stronie industriada.pl w zakładce „Transport”.

INDUSTRIADA osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się piątkowy rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta Szlaku, dla których jeden dzień to za mało.
Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

PROGRAM ROZRUCHU MASZYN 2018:

TARNOWSKIE GÓRY - ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA:

• 18:00 Praktyczna Pani & Lazy One – DJ setkoncert (W strefie chilloutu otworzą cykl muzycznych poszukiwań w ramach Rozruchu tegorocznej Industriady. DJ Praktyczna Pani w swoich setach łączy muzykę lat 80-tych i 90-tych z nowoczesną sceną elektroniczną).
  • 18:00  Zaczarowany ogród – warsztaty kreatywne (warsztaty artystyczne pozwolą wykonać niezwykłe przedmioty oraz instalację. Będą też gry logiczne, łamigłówki oraz mapy do kolorowania!)
  • 18:00  Kino: “Historia zapisana w kadrach” – projekcja filmu (Kunikatowe filmy dokumentujące historyczne wątki Kopalni Srebra i kilku innych obiektów w Tarnowskich Górach.)
  • 18:30  Trybuna Kobieca – instalacja artystyczna (Instalacja interaktywna w niekonwencjonalny i zaskakujący sposób przybliży wizerunki i postaci kobiet związanych z Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach.
  • 21:00  Paulina Przybysz – koncert (Obecna od ponad dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej Paulina zachwycała swoim głosem w wielu projektach)
  • 22:00–23:00  Iluminacje świetlne – pokaz multimedialny (Dzięki dynamicznym i przestrzennym aranżacjom świetlnym, na terenie Skansenu Zabytkowej Kopalni Srebra stworzona zostanie swoista scenografia dla całego wydarzenia.)
  • 22:15  Brodka – koncert (Koncert artystki i towarzyszące mu iluminacje świetlne będą wyjątkowym zwieńczeniem cyklu występów w ramach kobiecej sceny muzycznej prezentowanej podczas Rozruchu w Tarnowskich Górach.)

BYTOM ELEKTROCIEPŁOWNIA SZOMBIERKI:

CIESZYN BROWAR ZMAKOWY CIESZYN:

• 19:00, 20:00, 21:00  Browar od kuchni – zwiedzanie z przewodnikiem REZERWACJA. Nocne zwiedzanie Browaru trasą niestandardową, połączone z degustacją piwa, foodpairingiem i przedstawieniem intrygującego świata piwa przez pryzmat tajemnic Laboratorium

CHORZÓW SZYB PREZYDENT WRAZ Z KOMPLEKSEM SZTYGARKA:

GLIWICE PRZYSTAŃ NA KANALE GLIWICKI:

• 18:00 Spacer po Gliwicach w industrialnym towarzystwie – zwiedzanie z przewodnikiem. Spacer herstoryczny po Gliwicach w towarzystwie postaci historycznych - żon śląskich przemysłowców. Trasa prowadzi od Rynku i pomnika Neptuna poprzez ślad starego Kanału Kłodnickiego do Parku Chopina.

ŁAZISKA GÓRNE MUEZEUM ENERGETYKI:

• 21:00  Nie tylko mężczyźni… – wernisaż wystawy. Wystawa złożona z archiwalnych zdjęć, których bohaterkami są kobiety budujące elektrownię i pracujące w elektrowni przy produkcji prądu.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE PARK TRACYJI:

• 19:30  Kobiece tropy – wernisaż wystawy POLECANE DLA PASJONATÓW. Wystawa 6K re-solution grupy Wzorro Design poświęcona będzie 6 bohaterkom wokół których w siemianowickim Parku Tradycji budować będziemy narracje tegorocznej Industriady.
  • 20:45 IndustELLE – Lufcik na Korbkę / Erith – spektakl plenerowy. Widowisko w wykonaniu kolektywu Lufcik na korbkę z udziałem Erith łączyło będzie warstwę wizualną, ruchową, taneczną, muzyczną i słowną.
  • 21:00  WILKI – koncert. Podczas koncertu legendarnej formacji WILKI, obchodzącej 25 - lecie pracy scenicznej nie zabraknie kobiecych akcentów. Będzie magia, niepowtarzalny klimat i ogromna dawka pozytywnej energii.

ZABRZE SZYB MACIEJ:

INDUSTRIADA 2018 W LICZKACH:

• 517 wydarzeń
  • 3 escape roomy
  • 2 sety DJskie
  • 1 święto Szlaku Zabytków Techniki

Szczegółowy program Industriady w poszczególnych obiektach dostepny TUTAJ. Po więcej szczegółów zapraszamy na oficjalną stronę Industriady.

Źródło: industriada.pl