III Śląski Festiwal Nauki

To już kolejna, trzecia, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się w połowie stycznia 2019 roku.

Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzedniej edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności Festiwalu zupełnie nowe elementy, wśród nich m.in. hasło przewodnie – ENERGIA.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 12 stycznia, ale w łączności z Festiwalem odbywać się będzie zaplanowana na piątek 11 stycznia VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Ta ogólnopolska akcja będzie stanowić prolog 3. ŚFN.

Kiedy: 12-14.01.2019 (niedziela-pponiedziałek)
Gdzie: Teatr Śląski w Katowicach, Rynek 10
Gdzie: MCK w Katowicach, Plac Sławika i Antolla 1

12 stycznia o godz. 19:00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rozpocznie się oficjalna inauguracja Festiwalu, którą poprowadzi dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce.
W programie inauguracji znalazły się:

• rozmowa dr. Rożka z dr Marią Chełkowską o postrzeganiu muzyki przez fizyka i psychologa (towarzyszyć im będą muzycy i chór),
  • prezentacja muzyczno-wizualnego projektu CallTrane MO4/HG4 przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków,
  • rozmowa z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott
  • oraz wręczenie Śląskich Nagród Naukowych.

Aby zdobyć bezpłatną wejściówkę na wydarzenia w Teatrze Śląskim, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej ŚFN (ilość miejsce jest jednak oczywiście ograniczona).

Następnie 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych dwóch edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam w niedzielę 13 stycznia i w poniedziałek 14 stycznia na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu:

• sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki)
  • debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich),
  • strefa sportu,
  • strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy),
  • strefa e-sportu czy – co stanowi absolutną nowość – strefa laserowych pokazów naukowych.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.

W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy projektów nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką – zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 13 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników „Dziennika Zachodniego”.

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest DARMOWY! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, są dostępne w zakładce „Dla odwiedzających”.

W niedzielę MCK będzie otwarty dla odwiedzających:

• w niedzielę od godz. 10:00 do godz. 19:00,
  • w poniedziałek od godz. 08:00,  zakończenie zaplanowano na godz. 18:00