Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Nagrody Muzyczne i Festiwal FRYDERYK 2019

Czołowi polscy artyści, eksperci branży muzycznej oraz przede wszystkim fani dobrych dźwięków spotkają się początkiem marca w Katowicach, by wspólnie celebrować 25-lecie najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce – FRYDERYK.

Na pełny obraz obchodów złożą się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, Gala Muzyki Poważnej, festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne z udziałem najlepszych ekspertów z kraju i zagranicy, a także nowość – finał plebiscytu „Nagroda Publiczności”.

Kiedy: 09.03.2019 (sobota) godz. 19:30
Kiedy: 10.03.2019 (niedziela) godz. 16:00
Gdzie: MCK Katowice, Plac Sławika i Antalla 1

FRYDERYK to najważniejsza polska nagroda muzyczna przyznawana przez branżę. Nagroda przyznawana jest w Polsce od roku 1995, a od roku 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

25 edycja nagrody jest świetną okazją do odświeżenia dotychczasowej formuły wydarzenia. Symbolem zmian jest organizacja gali wręczenia statuetek w nowej lokalizacji oraz w nowym kształcie. Impreza po raz pierwszy zagości w Katowicach, które od lat stawiają na rozwój kultury muzycznej.

Również po raz pierwszy w historii fani polskiej muzyki, którzy zakupią bilet, będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia nagród. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się w sobotę 9. marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jej przebieg będzie można śledzić na żywo na antenie TVN! 09 marca na secenie wystąpią: Kayah, Nosowska, Edyta Górniak, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Kortez i Lanberry.

W niedzielę 10. marca, dzień po oficjalnych uroczystościach, w przestrzeniach MCK odbędzie się seria koncertów najlepszych polskich wykonawców (Dawid Podsiadło, Brodka, The Dumplings, Łąki Łan i Mela Koteluk). Występom towarzyszyć będą ponadto konferencje tematyczne, organizowane z myślą o przedstawicielach branży oraz miłośnikach muzyki, interesujących się kulisami rynku muzycznego. Gośćmi konferencji będą wybitni eksperci z Polski i ze świata, artyści, producenci muzyczni, managerowie, dziennikarze muzyczni. Program koncertów na oba dni zostanie opublikowany już niebawem!

Święto polskiej muzyki poważnej, czyli Gala Muzyki Poważnej zaplanowane zostało z kolei na wtorek 12. marca. Wydarzenie zagości w najlepszej sali koncertowej w Polsce – siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Warto również wspomnieć o głosowaniu z udziałem publiczności. Fani muzyki będą mogli wybierać za pomocą SMS-ów Przebój Roku oraz Wydarzenie Muzyczne Roku w ramach konkursu o Nagrodę Publiczności, towarzyszącego obchodom 25-lecia Fryderyków.

W tegorocznej edycji Akademia wprowadziła także zmiany w samym konkursie. Albumy muzyki rozrywkowej nominowane zostały aż w 14. kategoriach gatunkowych. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak piosenka poetycka czy muzyka dziecięca, zyskało w tym roku możliwość walki o statuetkę w obrębie swojej kategorii.

Pojawia się również zupełnie nowa, cross-formatowa kategoria: Nowe wykonanie. Obejmuje ona m.in. utwory nagrane wcześniej przez innych wykonawców, tzw. covery, a także nagrania koncertowe. Zgłoszono do niej 80 albumów i utworów.

Powraca także, po kilku latach nieobecności, kategoria Najlepsza oprawa graficzna, w której nagradzane będą najlepsze okładki płytowe i graficy, którzy je zaprojektowali.Akademia postanowiła wyróżniać także najlepsze płyty zagraniczne.

Bilety do nabycia: 

  • 09.03.2019 - Fryderyk. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu - bilety
  • 10.03.2019 - Fryderyk. Festiwal - Katowice - bilety na koncert - bilety
  • 12.03.2019 - Fryderyk. Gala Muzyki Poważnej - bilety
Źródło: biletyna.pl