IV Śląski Festiwal Nauki

Kolejna, czwarta już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 25 do 27 stycznia 2020 roku. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzednich edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności Festiwalu zupełnie nowe elementy.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 25 stycznie uroczystą galą, podczas której zaprezentowany zostanie spektakl "Radiance: The Passion of Marie Curie" w reżyserii Alana Aldy, opowiadający o naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla.

Kiedy: 26-27.01.2020 (niedziela-poniedziałek)
Gdzie: Teatr Śląski w Katowicach, Rynek 10
Gdzie: MCK w Katowicach, Plac Sławika i Antolla 1

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i w Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowych Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 1400 wystawców i ponad 250 prelegentów i wykładowców.

W Centrum Kongresowym w niedzielę i poniedziałek (26 i 27 stycznia 2020 r.) na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu:

• sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki),
  • debiutująca w ramach ŚFN strefa elektromobilności,
  • strefa sportu,
  • strefa dziecka (w tym roku będzie jej towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków związanych z utrzymywaniem właściwej postawy ciała)
  • strefa e-sportu.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z in teresującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych - słowem: przestrzeń całego MCK zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.

W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy - autorzy projektów nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką - yskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 26 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek - w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną tym razem wręczone aż trzy nagrody: nagroda publczności ŚFn, nagroda komisji oraz nagroda czytelników jednego z lokalnych dzienników.

Podobnie jak w poprzednich latach podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice nie zabraknie gości specjalnych z kraju i zagranicy. Naukowcy i popularyzatorzy z krajowych uczelni w wyjątkowy sposób zaprezentują swoją działalność. Zaproszeni zostali popularyzatorzy związani między innymi z World Science Festival z Nowego Jorku, Cheletenham Science Festival, Northern Ireland Science Festival, Vetenskapsfestivalen Gothenburg.

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest zawsze DARMOWY! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, znajdują się w zakładce "Dla odwiedzających" na stronie www Festiwalu.

Więcej informacji na stronie Festiwalu.

Źródło: slaskifestiwalnauki.pl