ETNOmania Festiwal - 2018

Już w najbliższą niedzielę będziecie mogli zobaczyć, poznać i zakupić wspaniałe rzeczy na stoiskach ponad 100 wystawców rzemiosła, eko i folkdizajnu i etnosmaków, weźmiecie udział w ponad 50 warsztatach i pokazach, do tego pokaz mody, przestrzenne etnoinstalacje, strefa dzieci, etnosmaki, koncerty i mnóstwo innych folkowych atrakcji!

Festiwal ETNOmania to warsztaty, targi, pokazy, wystawy, etnoinstalacje, koncerty, prezentacje i dużo dobrej zabawy dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.

Kiedy: 15.07.2018 (niedziela)
Gdzie: Skansen Wygiełzów, ul. Podzamcze 1

Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski.

Skansen to nie tylko malowniczo rozciągający się krajobraz i szereg zabytkowych chałup, lecz także miejsce, w którym nauczyć się można technik rzemieślniczych przy wtórze muzyki folkowej.

Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie organizatorzy będą się starali odpowiedzieć podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Zaprezentują tradycyjne rękodzieło ludowe, warsztaty rzemiosła, twórców i ich historie, kuchnię i produkty regionalne, naukę tradycyjnych tańców ludowych i koncerty topowych zespołów folkowych.

Odwiedzający będa mogli zobaczyć także dzięki komu i czemu tradycja żyje – młodych projektantów, tworzących w duchu ETNO i EKO, pokaz ETNOmody ze współczesnymi kolekcjami w duchu folkowym, designerskie produkty z motywami ETNO oraz szereg warsztatów.

Wszystkie atrakcje zostały podzielone  na STREFY TEMATYCZNE:

PODCZAS FESTIWALU:

• będzie można wziąć udział w warsztatach rzemiosła, prowadzonych przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski – m.in. garncarstwo, koronka, malarstwo na szkle, rzeźbiarstwo, bibułkarstwo, kowalstwo, zabawka ludowa, wycinankarstwo, łyżkarstwo, biżuteria łemkowska;
  • przetworzyć tradycję podczas warsztatów eko i folkdizajnu;
  • posłuchać koncertów młodych polskich zespołów;
  • zobaczyć najnowsze kolekcje mody, inspirowane folkiem – POKAZ etnomody dla dzieci i dorosłych;
  • zakupić oryginalne, ręcznie robione przedmioty – m.in. biżu, odzież, zabawki, akcesoria wyposażenia wnętrz, torebki;
  • spróbować potraw regionalnych i tzw. slow food oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych –gotowaniwe zacierki, pieczenie chleba, słodkie miodobranie;
  • będzie można wraz z Organizatorami współtworzyć ETNOinstalację;
  • w specjalnie stworzonej na potrzeby Festiwalu Strefie Dzieci Wasze pociechy wezmą udział w grach i zabawach ekologiczno-edukacyjnych;
  • wziąć udział w ETNOpikniku i odpocząć w cieniu chaty;
  • wziąć udział w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami;
  • zobaczyć jak tradycja uczy, bawi i inspiruje.

PROGRAM OSMEJ EDYCJI ETNOmani (program zawiera atrakcje, które znajdują się w pięciu strefach tematycznych:Rzemiosła, Folkdizajnu i Eko, Muzyki, Dzieci i Relaksu):

• 12:00 - W ogrodzie Kusego Janka - gry i zabawy z krainy na opak, prowadzą Kaja i Janusz Prusinowscy (mała scena)
  • 14:00 - O śnie co sam się wyśnił - koncert dla osób od 3 do 103 lat Kai i Janusza Prusinowskich (mała scena)
  • 15:00 - pokaz ETNOmody (scena amfiteatru)
  • 16:30 - koncert zespołu Krzikopa (scena amfiteatru)
  • 17:30 - koncert zespołu Oreada (mała scena)
  • w ciągu całego dnia 11:00 - 19:00:
  1. TARGI: rzemiosła, folkdizajnu, eko i produktów dla dzieci - blisko 120 Wystawców;
  2. ETNOsmaki: kuchnia regionalna, wegetariańska, slow-food, produkty tradycyjne;
  3. całodzienne otwarte WARSZTATY i pokazy rzemiosła prowadzone przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski: bibułkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, kowalstwo, łyżkarstwo, plastyka obrzędowa, przędzenie wełny, pszczelarstwo, rzeźba, tkactwo, wicie wianków, wikliniarstwo, wyroby z drewna, zabawka ludowa, zielarstwo;
  4. strefa Żywa: plenerowa ETNOinstalacja i twórcze warsztaty z Żywą Pracownią;
  5. strefa Dzieci: animacje i zabawy, twórcze warsztaty, polana gier planszowych, gra terenowa;
  6. ETNOpiknik: relaks w cieniu chaty, na kocach i leżakach, konkursy z nagrodami;

STREFA WARSZTATÓW (obowiązują zapisy):

• 12:00 – 14:00 EKOobrazki z drewna (Strefa Warsztatów)
  • 12:00 – 14:00 Naturalne kule do kąpieli (Strefa Warsztatów)
  • 12:00 – 14:00 ETNOsmaki: placki na blasze z ziołami (Dom z Chrzanowa)
  • 12:00 – 16:00 Tkamy makatkę! (Dwór)
  • 14:00 – 16:00 Na lnie malowane (Strefa Warsztatów)
  • 14:00 – 16:00 Makramowe kwietniki (Strefa Warsztatów
  • 14:00 – 16:00 Lukrowane pierniczki (Dom z Chrzanowa)
  • 16:00 – 18:00 Kwiatowa ceramika (Strefa Warsztatów)
  • 16:00 – 17:00 Ziołowe donice (Strefa Warsztatów)
  • 17:00 – 18:00 Perfumy olejowe z naturalnymi olejkami eterycznymi (Strefa Warsztatów)

Wszystkie atrakcje Festiwalu - bezpłatne! Obowiązuje jedynie bilet wstępu do Skansenu, na terenie którego odbywa się Festiwal.

Bilet do skansenu:

• 12,00 zł - bilet normalny
  • 6,00 zł - bilet ulgowy
  • 30,00 zł - bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym)
  • 35,00 zł - opłata za przewodnika w skansenie
  • Mieszkańcy gminy Babice: bilet ulgowy

Bilet na Zamek Lipowiec:

• 8,00 zł - bilet normalny
  • 5,00 zł - bilet ulgowy
  • 25,00 zł - opłata za przewodnika
  • 20,00 zł - bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym)
  • Mieszkańcy gminy Babice: bilet ulgowy.

Bilet łączony do Skansenu i na Zamek Lipowiec w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy:

• 18,00 zł - bilet łączony normalny
  • 9,00 zł - bilet łączony ulgowy
  • 45,00 zł - bilet łączony rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym)

W skansenie będzie można płacić KARTĄ PŁATNICZĄ ( w kasie dolnej).
Najbliższy bankomat znajduje się w centrum Babic.

Źródło: etnomania.pl