Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika

  • adres: 43-600 Jaworzno, ul. Kasztanowa 116
  • lokalizacja: centralna część dzielnicy Jeziorki, niedaleko skrzyżowania z ul. Łanową
  • koordynaty: 50°11'03.8"N 19°19'45.8"E
  • tel: (32) 615-18-73
  • www: katolik14.jaworzno.w.interia.pl/jeziorki

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika została wydzielona z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie w sierpniu 1994 r. Za tym, aby powstała nowa placówka duszpasterska, przemawiał fakt, że Jeziorki w większości zamieszkiwane są przez ludzi starszych, którym olbrzymie trudności sprawiało dostanie się do sąsiadujących kościołów na niedzielne Msze św. Mieszkańcy pragnęli mieć świątynię wśród swoich domostw. Powoli na terenie Jeziorek zaczęło kształtować się życie religijne. Katecheza dzieci i młodzieży odbywała się w domach prywatnych. Od początku lat 80. niedzielna Msza św. odprawiana była w domu  p. Józefy Patucha. Wobec takiej sytuacji ówczesny proboszcz parafii w Byczynie, ks. Jan Głód podjął starania o pozyskanie działki na budowę tymczasowej kaplicy, a w przyszłości kościoła. W niedługim czasie mieszkańcy Jeziorek cieszyli się z nowo powstałej kaplicy, która poświęcona została 1 maja 1984 r.  Równocześnie z budową kaplicy rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę kościoła, które otrzymano w sierpniu 1984 r. Budowa ruszyła wiosną 1985 r.

Wierni przystąpili do prac budowlanych, które zakończono w 1989 r. W latach 1989-94 budynek kościoła pozostawał w stanie surowym. Dopiero w czerwcu 1994 r. staraniem proboszcza w Byczynie, ks. Eugeniusza Cebulskiego do budynku kościoła zostało doprowadzone zasilanie elektryczne.
Pierwszym proboszczem parafii został ks. Jerzy Dębski, który z wielkim zapałem przystąpił do prac mających na celu wykończenie świątyni. 22 września 1996 r. pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawił bp Piotr Skucha. Wówczas też dokonał wmurowania kamienia węgielnego, poświęcił nowy kościół oraz stacje Drogi Krzyżowej.