Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Jeleń-Dąb

  • adres: 43-608 Jaworzno, ul. Dąb 54
  • koordynaty: 50°08'12.4"N 19°15'38.7"E

Niewielka osada Dąb, znajdująca się obecnie w granicach administracyjnych miasta Jaworzna stanowi część parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu Wielkim i mimo iż całe Jaworzno wraz z włączonymi do tego miasta parafiami zostały wyłączone z diecezji krakowskiej i podporządkowane utworzonej diecezji w Sosnowcu., to Dąb wraz z macierzysta parafią w Libiążu utrzymał się przy diecezji krakowskiej i stanowi nadal jej najbardziej wysuniętą jej część.

Od roku 1956 Dąb został włączony do gromady Jeleń, później od roku 1958 do osiedla Jeleń, a następnie od roku 1966 do miasta Jeleń. W wyniku dalszych zmian administracyjnych w roku 1977 Dąb wraz miastem Jeleń wszedł w granice miasta Jaworzna. Ślady uczestnictwa mieszkańców Dębu w życiu parafii znajdują się w zapisach ksiąg parafialnych. Z przekazów ustnych wiadomo, że Dębianie zawsze uczestniczyli w pracach parafii i włączali się bądź to czynem, bądź ofiarą do prac prowadzonych przez parafię. Mimo znacznej odległości od kościoła parafialnego mieszkańcy Dębu czynnie włączali się w budowę nowego kościoła parafialnego oraz cmentarza co potwierdza kronika ś.p. Stanisława Porwita. Mimo licznych przeobrażeń i zmian administracyjnych Dąb utrzymał się w granicach parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

Rok 2005 był szczególny jeżeli chodzi o inwestycje: wymieniono okna w kaplicy, okna metalowe zastąpiono solidnymi oknami drewnianymi, mahoniowymi, wymieniono wszystkie ławki (12 szt.) oraz wykonano malowanie całej kaplicy.

W roku 2006 wymieniono instalację elektryczną (część dopływową), zakupiono 2 wzmacniacze w tym jeden bezprzewodowy, zakupiono i zainstalowano rzutnik, zakupiono nagrzewnicę elektryczną dużej mocy do ogrzewania kaplicy w okresie zimowym.

Źródło: przemienienie.libiaz.pl