Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy

  • adres: 43-603 Jaworzno, Katowicka 6
  • koordynaty: +50° 13' 41.12", +19° 14' 4.58"
  • tel. (32) 615-15-49
  • www: sanktuariumjaworzno.wiara.org.pl
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Starania o budowę kościoła w tym miejscu trwały już od lat 60. (ówczesne władze nie godziły się jednak na nią). W roku 1978, pomimo sprzeciwu władz, przystosowano dla celów katechezy i sprawowania Mszy św. dwa budynki (nabyte od prywatnych właścicieli). Pierwsza Msza św. została odprawiona w Środę Popielcową - 8 lutego 1978 roku, poprzedziło ją 40-godzinne nabożeństwo. Od tego dnia duszpasterze i wierni przez okres trzech tygodni czuwali dzień i noc przed Najświętszym Sakramentem, aby nie dopuścić do profanacji i wyburzenia tych budynków. 23 kwietnia 1978 roku nastąpiło uroczyste wprowadzenie obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy do prowizorycznej wówczas kaplicy. Trzy dni później odprawiono pierwszą nowennę, na którą przybył jako pielgrzym Ks. Kard. Karol Wojtyła, odprawił Mszę św. i wygłosił historyczne już dziś kazanie, w którym powiedział: Jestem przekonany, że to, co się na waszym osiedlu dokonało, to dzieło, w którym wszyscy tutaj uczestniczymy, jest dziełem Nieustającej zaiste pomocy Matki Chrystusowej.  W wyniku licznych delegacji i interwencji udało się uzyskać zgodę na budowę kościoła w 1981 roku. Ze względu na szkody górnicze trzeba było dokonać wymaganych zabezpieczeń budynku, w związku z czym budowa trwała długo bo od 1981 do 1997 roku.26 października 1986 roku Biskup Pomocniczy z Krakowa Stanisław Smoleński poświęcił dolny kościół, natomiast w czasie Pasterki w 1997 roku Biskup Sosnowiecki Adam Śmigielski poświęcił górny kościół. 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu Ojciec Święty dokonał koronacji obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy mówiąc: Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem i wtedy go ukoronuje.

Przy świątyni stoi sporych rozmiarów dzwonnica zwieńczona symboliczną koroną. W dolnym kościele znajduje się kaplica "Jaworzniaków". Poświęcona jest młodzieży, która przetrzymywana była w więzieniu dla młodocianych z powodów politycznych. Znajduje się tu też Kaplica Matki Bożej Loretańskiej- Patronki Lotników.