Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Turystyka rowerowa

Przejdź do opisu tras

Obecnie rower jako środek transportu przeżywa renesans. Jako tani i ekologiczny może być świetną alternatywą dla samochodu. Aby rower mógł stać się integralną częścią transportu miejskiego konieczna jest sieć ścieżek i dróg rowerowych. Miasto sukcesywnie stara się zwiększać ich długość uwzględniając je przy projektach budowy i remontach dróg. Uprawianie kolarstwa ma również niebagatelny wpływ na zdrowie- wpływa korzystnie na układ oddechowo krążeniowy oraz poprawia ogólną wydolność. Dla chcących uprawiać kolarstwo na łonie natury Jaworzno przygotowało sieć szlaków rowerowych. Na większości odcinków trasy przebiegają przez leśne i pole ścieżki oraz drogi. Szukający aktywnego wypoczynku w naturalnych warunkach z pewnością go znajdą.

Jaworzno jest jednym z ciekawszych miejsc w regionie do uprawiania turystyki rowerowej. Powierzchnia miasta jest jedną z większych w województwie śląskim natomiast oddalone od siebie dzielnice sprawiają, że znajdziemy w Jaworznie mnóstwo terenów zielonych sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Ciekawa jest również rzeźba terenu w postaci pagórów stanowiących dobre punkty widokowe na panoramę Jaworzna i okolicznych miejscowości.

W 2010 roku w Jaworznie oznakowano sieć szlaków rowerowych. W wyniku tego działania Jaworzno posiada 22 odcinki szlaków o łącznej długości 277 km. Jest to część większego projektu Śląskiej Sieci Tras Rowerowych, która ma połączyć miasta śląska, ciekawe miejsca oraz sąsiadujące województwa.

Trasy oznakowane są w obu kierunkach przy zastosowaniu standardowych symboli szlaków. Wykonane są jako znaki drogowe, bądź namalowane na drzewach. Dodatkowo sieć posiada drogowskazy ułatwiające podróżowanie. Zbudowano również sieć punktów postojowych wyposażonych w miejsca do siedzenia, stojaki na rowery oraz mapy z całą jaworznicką siecią szlaków. Skrzyżowania szlaku rowerowego i drogi publicznej zostały odpowiednio oznakowane i zabezpieczone w celu poprawy bezpieczeństwa. Warto jeszcze wspomnieć, że szlaki oznaczone jedną bądź dwoma cyframi to trasy o większym znaczeniu przebiegające przez większą liczbę miast. Natomiast oznaczenia trzycyfrowe to trasy lokalne łączące lokacje wewnątrz gminy.

Szczegółowy opis tras:

Polecane linki: