Muzeum Miasta Jaworzna

Muzeum 06

Miejskie Muzeum ma swoją siedzibę przy ulicy Pocztowej 5. Mieści się w zabytkowym budynku przejętym od kopalni “Jaworzno”. Posiada dwa główne działy: historyczny i etnograficzny.

Dział historyczny gromadzi dokumenty, fotografie i przedmioty związane z rozwojem miasta. Na uwagę zasługuje kompletne wyposażenie mieszczańskiego salonu z przełomu XIX i XX wieku.

Dział etnograficzny z kolei, koncentruje się na pozostałościach kultury ludowej regionu – tak materialnej (narzędzia, wyposażenie domów), jak i duchowej (rzeźby sakralne). Z racji przemysłowego charakteru miasta, Muzeum posiada wystawę dotyczącą szeroko pojętej kultury górniczej. W jej skład wchodzą narzędzia, mundury, dokumenty, fotografie.