Odwiedź Nas na TwitterzeOdwiedź Nas na FacebookuOdwiedź Nas na YouTubePosłuchaj Naszych PodcastówOdwiedź Nas na Instagramie
Bałkany w czasie pandemii. Spotkanie z Ryszardem Karkoszem

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o zielonych okładkach. Tekst: Książka w podróży. Bałkany w czasie pandemii. Spotkanie podróżnicze z Ryszardem Karkoszem. Termin: 24.05.2022, godz 17:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Zdjęcie: starszy mężczyzna, ubrany w czarno-biało-czerwony strój kolarski, stoi z rowerem na tle bałkańskiego miasteczka. Za podróżnikiem góruje wieża kościoła, a po bokach znajdują się kamienice i restauracyjne ogródki. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni Medialni: Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, TVP Kultura, SBP PL, Radio EM 107,6 FM Katowice, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Bałkany w czasie pandemii. Spotkanie z Ryszardem Karkoszem

Miłośników podróży, szczególnie tych na dwóch kółkach, pasjonatów odkrywania nowych, nieznanych miejsc, serdecznie zapraszamy, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00, na spotkanie z cyklistą, obieżyświatem Ryszardem Karkoszem. Uczestnicy wydarzenia będą mogli liczyć na sporą dawkę wrażeń, które zapewni relacja jaworznianina z jego ubiegłorocznej wyprawy na Bałkany. Choć zwiedzanie Półwyspu w dobie pandemii było sporym wyzwaniem, podróż okazała się prawdziwą gratką. Wspólnie z prowadzącym podziwiać będziemy piękno natury i krajobrazów m.in. Chorwacji, Bośni, Hercegowiny, poznamy atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca i obiekty w tych krajach.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach cyklu „Książka w podróży” wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

Ubiegłoroczna wyprawa jaworznianina Ryszarda Karkosza na Bałkany, choć przebiegała w trudnych pandemicznych warunkach, należała do wyjątkowo udanych. Wprawdzie czasu było niewiele, ale plan udało się zrealizować niemal w 100 % – niemal, bo pomimo sporych chęci i zapału podróżnika, musiał on skreślić ze swojej trasy urokliwą Macedonię. Na spotkaniu w Bibliotece Głównej, będącym relacją z wyprawy, wspólnie z prowadzącym podziwialiśmy krajobrazy, zabytki i życie codzienne mieszkańców Półwyspu. Mimo, że w przeszłości niektóre kraje bałkańskie stanowiły jedność, obecnie różni ich bardzo wiele – religia, styl życia mieszkańców i ich zamożność, architektura, tradycje. Wyjazd stal się także okazją do uzupełnienia kolekcji Ryszarda Karkosza o nowe banknoty oraz porcelanowe dzwoneczki, które zbiera od wielu lat.

24 maj 2022