Białe tło, po lewej stronie fragment szarej róży wiatrów. Test: Kompas kreatywnego bibliotekarza. Biblioteka miejsce dla młodych ludzi. Jak stworzyć atrakcyjną ofertę. Szkolenie online dla bibliotekarzy. 14 maja 2021 godz. 9.00-14.00. Prowadzenie Olga Napiontek Fundacja Civis Polonus. Logotypy: projektu, Biblioteki, Ministerstwa, miasta Jaworzna, 120-lecia nadania praw miejskich, Puls, Extra.

Wydarzeniem inaugurującym realizację bibliotecznego projektu pn. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, będzie bezpłatne szkolenie pt. Biblioteka miejsce dla młodych ludzi. Jak stworzyć atrakcyjną ofertę. Warsztaty odbywać się będą w ramach bloku tematycznego, obejmującego zagadnienia związane z aktywizacją czytelniczą i kulturalną młodego pokolenia.

• OPIS SZKOLENIA

Młodzież to najbardziej nieobecna grupa użytkowników biblioteki. Wielu bibliotekarzy przyznaje, że niełatwo dotrzeć do młodych ludzi, trafić w ich oczekiwania i gusty. Problemem jest też komunikacja z nastolatkami, szczególnie w większych grupach, jak i balansowanie pomiędzy szerokimi możliwościami, jakie stwarza era multimediów i Internetu, a tradycyjnym upowszechnianiem czytelnictwa i szeroko rozumianej kultury. W trakcie szkolenia omówione zostaną najważniejsze fakty związane z zainteresowaniami i potrzebami współczesnej młodzieży, bibliotekarze dowiedzą się w jaki sposób, współpracując z tą grupą odbiorców, stworzyć atrakcyjna ofertę wydarzeń, jak projektować, wydzielać, konstruować przestrzeń dla młodych, także w sytuacji ograniczonego rozmiaru placówki. Ponadto uczestnicy warsztatu poznają zasady pracy z młodzieżą, przyswoją sobie najważniejsze punkty, składające się na budowanie relacji oraz zainspirują się dobrymi praktykami działań bibliotek.

• TERMIN – 14 maja 2021 r.

• GODZINY – 9.00-14.00

• FORMA – Szkolenie online – platforma Zoom. Link do szkolenia zostanie przesłany na wskazany przez uczestnika w formularzu zgłoszeniowym adres mailowy.

• ZGŁOSZENIA – Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który po uzupełnieniu należy przesłać na adres abzowska@biblioteka.jaw.pl do 6 maja 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.

• ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach wystawione przez Fundację Civis Polonus

• KTO PROWADZI SZKOLENIE?

dr Olga Napiontek – kierowniczka projektów adresowanych do bibliotek. Autorka szkoleń dla bibliotekarzy, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych na temat młodzieży w bibliotekach. Pracuje z bibliotekarkami i bibliotekarzami, prowadząc szkolenia, których celem jest otwarcie bibliotek na młodych, sprawienie aby w bibliotekach publicznych była młodzież oraz aby oferta tych instytucji była stworzona w dialogu z młodymi i adekwatna do ich potrzeb i zainteresowań. Na co dzień wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, obroniła doktorat z socjologii, dotyczący edukacji obywatelskiej w gimnazjach. Edukacją obywatelską zajmuje się na różne sposoby: jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi (ponad 700 godzin szkoleniowych), twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji Civis Polonus, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowujemy procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Tworzy projekty na rzecz lepszej edukacji obywatelskiej w szkołach, a szczególnie samorządności uczniowskiej. Edukację obywatelską dorosłych wzmacnia poprzez rozwijanie konsultacji i współdecydowania na poziomie lokalnym. Od kilku lat pracuje z bibliotekami publicznymi nad wzmacnianiem ich funkcji jako miejsc edukacji i zdobywania doświadczenia.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać ikony z kamer uczestników szkolenia. Wizerunki niektórych osób są widoczne.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać z prawej strony ikony z kamer uczestników szkolenia - wizerunki niektórych osób są widoczne; z lewej strony fragment prezentacji multimedialnej.

Zdjęcie przedstawia siedzącą kobietę (dyrektor Biblioteki w Jaworznie) spoglądającą na ekran laptopa leżącego na biurku.

Biblioteka miejsce dla młodych ludzi. Szkolenie

W piątek 14 maja br. odbyło się inaugurujące szkolenie w ramach realizacji projektu „Kompas kreatywnego bibliotekarza”. O tym jak stworzyć atrakcyjną ofertę czytelniczą dla młodzieży i w jaki sposób pozyskać młodych ludzi do współpracy z biblioteką, dyskutowali ze sobą małopolscy i śląscy bibliotekarze uczestniczący w wydarzeniu. Modelatorem spotkania była dr Olga Napiontek z Fundacji Civis Polonus, która odwołując się do swoich doświadczeń i dobrych praktyk, stosowanych w przykładowych instytucjach, omawiała sposoby otwarcia się bibliotek na młodych, podpowiadała co zrobić, aby czytelnicza oferta była stworzona w dialogu z młodymi i adekwatna do ich potrzeb i zainteresowań. Warsztatowa forma szkolenia, łączenie uczestników w grupy oraz zadania do wykonania, nie tylko sprzyjały integracji, ale również pozwalały zaprezentować indywidualne podejście do omawianego tematu każdej z osób.

Projekt „Kompas kreatywnego bibliotekarza” dofinansowano w ramach środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są lokalne periodyki: Extra i Puls Jaworzna.

14 maj 2021