Biblioteka – trzecie miejsce dla aktywności lokalnej. Szkolenie online dla bibliotekarzy

Białe tło, po lewej stronie fragment szarej róży wiatrów. Test: Kompas kreatywnego bibliotekarza. Biblioteka – trzecie miejsce aktywności lokalnej. Szkolenie online dla bibliotekarzy. 17 czerwca 2021 godz. 9.00-14.00. Prowadzenie Olga Napiontek – Fundacja Civis Polonus. Logotypy: projektu, Biblioteki, Ministerstwa, miasta Jaworzna, 120-lecia nadania praw miejskich, Puls, Extra.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób Twoja biblioteka może służyć lokalnej społeczności oraz wspierać aktywność obywatelką to szkolenie jest właśnie dla Ciebie! W ramach realizacji projektu pt. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. Biblioteka – trzecie miejsce dla aktywności lokalnej.

• OPIS SZKOLENIA

Biblioteka publiczna może służyć społeczności lokalnej jako źródło wiedzy niezbędnej do podejmowania działań społecznych oraz być miejscem racjonalnej dyskusji w sprawach społecznych (w tym tych dotyczących integracji, łączenia – poprzez współdziałanie pokoleń, np. młodzież-seniorzy). W trakcie szkolenia biblioteka publiczna przedstawiona zostanie w roli „trzeciego miejsca” – czyli  ważnej przestrzeni dla każdego człowieka, kolejno – po domu, pracy (czy szkole). Koncepcja ta dotyczy odpoczynku i dbałości o relacje z innymi ludźmi. Wzbogacona biblioteczna wersja mówi dodatkowo o szeroko pojętym rozwoju. Warsztat będzie miał na celu zainspirować bibliotekarzy, by podjęli się wysiłku kreowania przestrzeni bibliotecznych, jako miejsc sprzyjających interakcjom społecznym, aktywnemu, kreatywnemu odpoczynkowi, rozwojowi pasji, spotkaniom z ciekawymi ludźmi, wypoczynkowi w gronie osób o podobnych zainteresowaniach oraz miejsc sprzyjających aktywizacji na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki szkoleniu uczestnicy dodatkowo posiądą wiedzę na temat wspierania aktywności obywatelskiej.

• TERMIN – 17 czerwca 2021 r.
  • GODZINY – 00-14.00
  • FORMA – Szkolenie online
  • ZGŁOSZENIA – Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który po uzupełnieniu należy przesłać na adres abzowska@biblioteka.jaw.pl do 11 czerwca 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.
  • ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach wystawione przez Fundację Civis Polonus
  • KTO PROWADZI SZKOLENIE?

dr Olga Napiontek – kierowniczka projektów adresowanych do bibliotek. Autorka szkoleń dla bibliotekarzy, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych na temat młodzieży w bibliotekach. Pracuje z bibliotekarkami i bibliotekarzami, prowadząc szkolenia, których celem jest otwarcie bibliotek na młodych, sprawienie aby w bibliotekach publicznych była młodzież oraz aby oferta tych instytucji była stworzona w dialogu z młodymi i adekwatna do ich potrzeb i zainteresowań. Na co dzień wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, obroniła doktorat z socjologii, dotyczący edukacji obywatelskiej w gimnazjach. Edukacją obywatelską zajmuje się na różne sposoby: jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi (ponad 700 godzin szkoleniowych), twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji Civis Polonus, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowujemy procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Tworzy projekty na rzecz lepszej edukacji obywatelskiej w szkołach, a szczególnie samorządności uczniowskiej. Edukację obywatelską dorosłych wzmacnia poprzez rozwijanie konsultacji i współdecydowania na poziomie lokalnym. Od kilku lat pracuje z bibliotekami publicznymi nad wzmacnianiem ich funkcji jako miejsc edukacji i zdobywania doświadczenia.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać ikony z kamer uczestników szkolenia, ułożone jeden pod drugim w rzędach. W części okien widoczni są uczestnicy – w pozostałej czarny ekran.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać ikony kamer uczestników szkolenia, ułożone jeden pod drugim w rzędzie. Kamera prowadzącej jest włączona – uczestników nie. Po prawej stronie widoczny czat.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać slajd z prezentacji multimedialnej pt. Biblioteki jako przestrzeń refleksji i dyskusji. Na slajdzie zdjęcie trzech rozmawiających ze sobą kobiet. Po prawej stronie widoczne są ikony z kamer uczestników szkolenia, ułożone jeden pod drugim w pionie.

Biblioteka – trzecie miejsce dla aktywności lokalnej

Współczesna biblioteka to miejsce otwarte na zróżnicowane potrzeby społeczeństwa. To przestrzeń, w której każdy zainteresowany znajdzie potrzebną mu wiedzę i informację oraz będzie mógł realizować swoje aktywności obywatelskie. Te ostatnie były przedmiotem szkolenia, które odbyło się 17 czerwca 2021 r., w ramach realizacji projektu „Kompas kreatywnego bibliotekarza”. Prowadząca warsztaty – Olga Napiontek z Fundacji Civis Polonus, przekonywała uczestników do tworzenia w bibliotekach miejsc sprzyjających współpracy mieszkańców, które nie tylko będą sprzyjać integracji członków danej społeczności, ale również ugruntują pozycję biblioteki, jako instytucji wspierającej dyskusję o sprawach lokalnych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

17 cze 2021