Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) – koncert

Na białym tle pas z niebieskimi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: Music-therapy-book „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)” - koncert Miłosza Konarskiego i Wojciecha Rejdycha, piąty listopada 2021, godzina 17.00. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, studwudziestolecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) – koncert

O sile i skali wpływów jednych twórców na drugich mogliśmy się wielokrotnie przekonać, także podczas interdyscyplinarnych przedsięwzięć realizowanych w bibliotece. Jednak wyjątkowym przykładem symbiozy sztuk, odznaczającym się nawet na tym bogatym tle, będzie muzyczny wieczór, 5 listopada. Występujący na bibliotecznej scenie artyści zabiorą nas w niezwykłą podróż śladem literackiego pierwowzoru – tekstu Harukiego Murakamiego, pochodzącego z najnowszego zbioru pt. „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”.
6 kwietnia 2021 roku, w dzień światowej premiery dzieła japońskiego pisarza, ukazała się płyta, zainspirowana jednym z opowiadań. „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)” to próba odpowiedzi na pytanie zadane przez prozaika, jak mogłaby brzmieć płyta Charliego Parkera, gdyby nie umarł w 1955, ale po paroletniej rekonwalescencji powrócił do gry na saksofonie i w 1963 roku wydał album z popularnymi ówcześnie bossami. Pomysłodawcą, producentem, kompozytorem i aranżerem wszystkich 8 utworów jest Miłosz Konarski – absolwent kierunku kompozycja i aranżacja katowickiej Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Do współpracy zaprosił Wojtka Rejdycha, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie saksofonu jazzowego. Za miks i mastering odpowiedzialny jest Radek Tadel – wykładowca reżyserii dźwięku na Akademii Muzycznej w Katowicach. Album, mimo że swoje źródła ma w opowiadaniu Murakamiego, nie jest idealną kopią płyty przez niego opisanej, choć zgadza się liczba utworów, ogólny klimat, a nawet skład zespołu. Twórcy zrezygnowali z wyeksploatowanych już standardów jazzowych, decydując się na stworzenie oryginalnych kompozycji. Dodatkowo, zamiast saksofonu altowego usłyszymy saksofon tenorowy, co dodaje kolejną cegiełkę do pytania „what if…”.
Na bibliotecznym koncercie zagrają: Miłosz Konarski – fortepian, kompozycja; Wojtek Rejdych – saksofon tenorowy oraz zespół w składzie: Szymon Kozikowski – gitara, Mikołaj Sikora – kontrabas, Łukasz Giergiel – perkusja. Opowiadanie Harukiego Murakamiego usłyszymy w autorskiej interpretacji Dominika Sochy. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 27 października. Wydarzenie będziemy transmitować na żywo na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku.

Spotkanie zaplanowano jako czwarty finałowy akcent cyklu Music-therapy-book, organizowanego w ramach trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

A musical feast inspired by literature

We kindly invite you to attend on November 5th at 5 pm. to an extraordinary, literary and musical event. The musicians will take us on an incredible journey following the steps of an original text of the newest book First person singular by Haruki Murakami. An album inspired by one of the stories was released on the day of the book’s world premiere. Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) it is an attempt to answer the novelist question – “How would his music sound if Charlie Parker had not passed in 1955 and continued to play the saxophone along with the other famous musicians?”. The initiator, producer and composer of all 8 pieces is Miłosz Konarski, featuring Wojciech Rejdych, a student of The Academy of Music in Krakow. Szymon Kozikowski, Mikołaj Sikora and Łukasz Giergiel will also perform during the concert. Murakami’s story will be interpreted by Dominik Socha. The event will be transmitted live via the Library’s YouTube Channel and Facebook.

The musical performance is planned as the final touch of Music-therapy-book series and will be held within the 3rd edition of Performative Book. Performative Library project, funded by the Ministry of Culture and National Heritage (The Fund for the Promotion of Culture).

Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) – koncert Miłosza Konarskiego i Wojciecha Rejdycha

O symbiozie sztuk pisano już wielokrotnie, także w formie naukowych prac porównawczych. Jednak nie często zdarza się okazja do uczestnictwa w wydarzeniu, w trakcie którego powstaje nowa jakość, wynikająca z wzajemnych inspiracji twórców różnych profesji, tak jak to miało miejsce podczas listopadowego wieczoru w bibliotece. Występujący na naszej scenie muzycy zabrali nas w niezwykłą podróż śladem literackiego pierwowzoru – opowiadania Harukiego Murakamiego z jego najnowszego zbioru. Bohater wykreowany przez japońskiego prozaika napisał recenzję nieistniejącej płyty Charliego Parkera. Miłosz Konarski, kompozytor i aranżer, postanowił sprawdzić, jak mogłaby brzmieć opisana w tekście bosa nova w wykonaniu legendy jazzu. Do realizacji swojego pomysłu zaprosił saksofonistę, Wojciecha Rejdycha i tak powstało wydawnictwo „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)”.

Na koncercie 5 listopada zagrali również: Szymon Kozikowski – na gitarze, Mikołaj Sikora – na kontrabasie i Łukasz Giergiel – na perkusji. Doskonałym dopełnieniem muzyki były fragmenty opowiadania Harukiego Murakamiego, które usłyszeliśmy w interpretacji Dominika Sochy.

Wydarzenie było czwartym finałowym akcentem cyklu Music-therapy-book, zorganizowanego w ramach trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

05 lis 2021