Białe tło, po lewej stronie fragment szarej róży wiatrów. Test: Kompas kreatywnego bibliotekarza. Design Thinking czyli bibliotekarz kreatywny w działaniu. Szkolenie online dla bibliotekarzy. 23 czerwca 2021 godz. 8.00-14.00. Prowadzenie Paulina Milewska. Logotypy: projektu, Biblioteki, Ministerstwa, miasta Jaworzna, 120-lecia nadania praw miejskich, Puls, Extra.

Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Kreatywność zależna jest od osobistego nastawienia, jest aktywnością/umiejętnością, której może nauczyć się każdy i którą da się wyćwiczyć i ciągle rozwijać. Nie jest przy tym zależna od posiadanych zasobów – może więc się przydać dużym i małym bibliotekom. Co tak naprawdę oznacza? W jakich obszarach się wyzwala? Jak ją w sobie obudzić i rozwinąć z korzyścią dla siebie samego i czytelników? Na te pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedź podczas bezpłatnego szkolenia pt. Design Thinking czyli bibliotekarz kreatywny w działaniu. Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu „Kompas kreatywnego Bibliotekarza”,  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

• OPIS SZKOLENIA

Podczas warsztatu zostanie zaprezentowana metoda design thinking, która umożliwia tworzenie nowych usług i produktów w oparciu o potrzeby użytkowników. Konkretny scenariusz pracy jest tak skonstruowany, aby pobudzać kreatywność i wykorzystywać najlepsze i najbardziej trafione pomysły w praktyce. Uczestnicy poznają założenia metody myślenia projektowego oraz poszczególne etapy pracy nad projektem. Zostaną przedstawione narzędzia przydatne podczas tworzenia nowych usług bibliotecznych metodą design thinking, na każdym etapie – ujęta zostanie specyfika instytucji oraz potrzeby społeczności skupionej wokół biblioteki.

• TERMIN – 23 czerwca 2021 r.
  • GODZINY – 00-14.00
  • FORMA – Szkolenie online
  • ZGŁOSZENIA Formularz zgłoszenia należy przesłać na adres abzowska@mbp.jaworzno.pl do 17 czerwca 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.
  • KTO PROWADZI SZKOLENIE?

Paulina Milewska – specjalistka ds. promocji, animatorka czytelnictwa, bibliotekarka. Autorka licznych artykułów (ponad 50 tekstów fachowych i naukowych), prelegentka na ponad 30 konferencjach ogólnopolskich, organizatorka wydarzeń i trenerka prowadząca warsztaty dla pracowników bibliotek różnego typu. Obecnie pracuje w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym UM w Łodzi jako spec. ds. marketingu oraz w organizacji pozarządowej – członkini zarządu Fundacji Fenomen, koordynatorka projektów z zakresu kultury. Pomysłodawczyni i realizatorka kampanii Odjazdowy Bibliotekarz (od 2010 r.), Fenomenalna Biblioteka (od 2016 r.). Od 2020 r. członkini Stowarzyszenia Labib. Realizatorka autorskiego projektu “PRomocja w bibliotece – podejmij wyzwanie”, stypendystka MKiDN na rok 2020 r. Prowadzi facebookową grupę dla bibliotekarzy zajmujących się marketingiem “PRomocja w bibliotece”.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać u góry ikony z kamer uczestników szkolenia. W części okien widoczne są osoby biorące udział w warsztatach – w pozostałej czarny ekran. Na środku biała kartka z trzema zatemperowanymi ołówkami o różnej długości.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać slajd z prezentacji multimedialnej – dwie odręcznie zapisane kartki papieru. Z prawej strony widoczne są ikony z kamer uczestników szkolenia w pionie.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać ikony z kamer uczestników szkolenia ułożone w rzędach jedna pod drugą w poziomie. Z prawej strony pasek z lista osób biorących udział w warsztatach.

Design Thinking czyli bibliotekarz kreatywny w działaniu

O metodzie Design Thinking i sposobach jej wykorzystania w pracy instytucji kultury, rozmawiano w trakcie kolejnego szkolenia w ramach realizacji projektu „Kompas kreatywnego bibliotekarza”. Prowadząca warsztaty – Paulina Milewska, bibliotekarka, animatorka czytelnictwa, omówiła pięć podstawowych kroków , składających się na działania projektowe w bibliotece. Pierwszym z nich jest tzw. empatyzacja, czyli rozpoznanie czytelnika, jego potrzeb i zainteresowań; drugim – zdefiniowanie problemu, a więc określenie tego co stanowi trudność i wymaga rozwiązania; trzecim – generowanie pomysłów np. poprzez burzę mózgów; czwartym budowanie prototypu, stanowiącego nasz plan na działanie, a ostatnim testowanie, czyli sprawdzanie w praktyce skuteczność zaproponowanego rozwiązania. Najważniejszym elementem Design Thinking jest praca w grupie. Zespół powinien mieć charakter interdyscyplinarny, którego członkowie wzajemnie uzupełniają się wiedzą i doświadczeniem.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

23 cze 2021