„Drzewko pamięci i miłości”. Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o pomarańczowych okładkach. Tekst: Książka w obrazie. Drzewka pamięci i miłości – spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem na podstawie książki „Mirabelka”. Termin: 8 czerwca 2022, godz.11:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Zdjęcie: Cezary Harasimowicz stoi przed budynkiem, obrośniętym zielonymi krzewami pokrytymi fioletowymi kwiatami. Mężczyzna o twarzy poznaczonej zmarszczkami i głowie pozbawionej włosów, jest ubrany w dżinsową koszulę i skórzaną kurtkę. Dopisek: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, Patroni Medialni: TVP Kultura, SBP PL, Radio EM 107,6 FM Katowice, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

„Drzewko pamięci i miłości”. Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem

8 czerwca o godz. 10.30, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza uczniów szkoły podstawowej na spotkanie z Cezarym Harasimowiczem. Wydarzenie, noszące tytuł „Drzewko pamięci i miłości”, nawiązywać będzie do książki „Mirabelka”, opisującej podwórko, na którym wychowywał się autor. Powieść z perspektywy tytułowego drzewa, świadka wielu zdarzeń, przedstawia losy kilku pokoleń mieszkańców, łącząc osobiste wspomnienia z tym, co uniwersalne i ponadczasowe – miłość, potrzeba tolerancji, relacje rodzinne. Ważną rolę dogrywają tu również drobiazgi przywołujące wspomnienia i zapewniające naszą pamięć.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach cyklu Książka w obrazie wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatwna Biblioteka. Co autorów inspiruje? dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

O sile pamięci, kształtującym nas okresie dzieciństwa, kryjących się w ziemi skarbach – śladach naszych przodków, drobiazgach, z których składa się historia każdego z nas i o tym jak ważną rolę odgrywa przyroda (również jako świadek wydarzeń), opowiadał podczas spotkania w bibliotece Cezary Harasimowicz. Autor przybliżył okoliczności powstania „Mirabelki”, wspomniał o dalszych losach tytułowego drzewka, wpływie przeszłości na życie Mokotowa – dzielnicy Warszawy oraz zmieniającym się, na przestrzeni kilkudziesięciu lat, charakterze tej części miasta.

Uczestnicy spotkania, uczniowie dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaworznie, z ogromnych zaciekawieniem słuchali także zapowiedzi kolejnych publikacji pisarza, które ukażą się w najbliższych miesiącach.

Szczególnym momentem było wręczenie ilustracji do „Mirabelki” wykonanych przez uczniów kl. 4.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu Książka w obrazie wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatwna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

08 cze 2022