Elektryczna pogadanka przy silniku

Szare tło, u góry napis Energia słowa, pod spodem dużymi literami ODPAL SŁOWO. Poniżej napis wejściówki do odbioru w Bibliotece Głównej, Punkt Informacji Turystycznej, poniżej, na pomarańczowym tle, Elektryczna pogadanka przy silniku. Po prawej grafika widzianego od przodu samochodu osobowego i wtyczki elektrycznej oraz napis w bibliotece. Po prawej napis Spotkanie z autorem książek popularnonaukowych o samochodach, 18 listopada 2022 r. godz. 11:30, Tomasz Szczerbicki, dziennikarz, pasjonat motoryzacji. W dole napis Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17. Na samym dole plakatu biały pasek z logotypami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z napisem Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Miasta Jaworzna oraz patronów medialnych: Pulsu Jaworzna, Extra, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Radia eM, Gazety Jaworznickiej i Żółtego Jeża.

Elektryczna pogadanka przy silniku

W ramach projektu „Energia słowa” serdecznie zapraszamy, 18 listopada 2022 r., o godz. 11.30, wszystkich zainteresowanych motoryzacją, na spotkanie z Tomaszem Szczerbickim, znanym dziennikarzem, publicystą, pisarzem, kulturoznawcą i dokumentalistą, zapalonym miłośnikiem zabytkowych motocykli i samochodów, militariów, aut terenowych oraz historii społecznej Polski z ostatnich 200 lat. W trakcie wydarzenia nasz gość opowie o dziejach samochodów w Polsce i elektromobilności. Zapoznamy się również z książkami popularnonaukowymi, których jest autorem.

Relacja

Miłośnicy motoryzacji spotkali się z Tomaszem Szczerbickim 18 listopada 2022 r. o godz. 11.30 w sali Audytorium Biblioteki Głównej. Nie dziwił fakt, że większość publiczności stanowili mężczyźni ani to, że zadawali naszemu gościowi fachowe pytania dotyczące spraw technicznych związanych z samochodami. Wiedza historyczna o automobilach i elektromobilności, którą przedstawił w ponad godzinnym wykładzie Tomasz Szczerbicki, odkryła dla większości uczestników zupełnie inne oblicze ich pasji. Ciekawostki, fakty dziejowe, czy postaci związane z początkami polskiej i światowej motoryzacji, a zwłaszcza zdjęcia dawnych prototypów „samojezdów”, wzbudziły żywe zainteresowanie. Po oficjalnym zakończeniu prelekcji odbyła się tytułowa pogadanka. Ku radości wszystkich trwała niemal równie długo, jak sam wykład. Luźniejsza forma pozwoliła uczestnikom na osobiste rozmowy z gościem, poznanie jego książek i podzielenie się własnymi doświadczeniach, do czego Tomasz Szczerbicki bardzo zachęcał. Spotkanie zakończyło wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

18 lis 2022