Energia słowa –  BIOGRAMATOR

Energia słowa – BIOGRAMATOR

Plakat ma szare tło. U góry po prawej na czarnej zakładce białą czcionką nazwa projektu pt. Energia słowa. Poniżej białą czcionką nazwa cyklu pt. ODKOP SŁOWO oraz informacja: Zapisy w Czytelni Naukowej i Czasopism (32 751 91 92 wewn. 2 223). Środek plakatu przedstawia cztery puzzle, dwa osobno (zielony z napisem BIOGRAMATOR oraz czarny z napisem Anna Smak-Drewniak – artysta, plastyk) i dwa złączone (pomarańczowy z napisem Warsztaty dla dzieci i młodzieży i zielony z datą: 13.05.2022 r. i godzinami: 9:00, 11:00 i 16:00 i). Poniżej białą czcionką na czarnej zakładce napis W bibliotece, a jeszcze niżej Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17. Na samym dole plakatu biały pasek z logotypami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz oświadczeniem Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Promocji Kultury, logotypem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, logotypem Miasta Jaworzna oraz partnerów medialnych projektu: Extra, PULS JAWORZNA, Gazeta jaworznicka, Żółty Jeż, portal Sbp, radio EM.

Energia słowa – BIOGRAMATOR

W ramach projektu Energia słowa serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na kreatywne warsztaty przygotowane w ramach cyklu ODKOP SŁOWO.
W oparciu o wydany w zeszłym roku Jaworznicki Słownik Biograficzny (JBS), uczestnicy pod okiem artystki – Anny Smak-Drewniak, stworzą, za pomocą różnorodnych materiałów plastycznych, subiektywną, przyszłościową wersję jaworznickiego słownika biograficznego. Będą mieli również okazję uzyskać podstawowe wiadomości na temat budowy i edycji JBS oraz innych słowników biograficznych.

Zajęcia odbędą się 13 maja w trzech grupach, o godz. 9.00, 11.00 dla dzieci i o godz. 16.00. dla młodzieży. Wszystkie poprowadzi Anna Smak-Drewniak, artystka-plastyk. Zapisy przyjmowane są w Czytelni Naukowej i pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 223.
Zapraszamy serdecznie!
Projekt „Energia słowa” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

Piątek 13 maja w naszej bibliotece okazał się dniem pełnym radości, a to za sprawą kolejnych warsztatów cyklu ODKOP SŁOWO, w ramach naszego projektu Energia słowa. BIOGRAMATOR pozwolił młodym uczestnikom pofantazjować oraz poszaleć plastycznie. Odbyły się trzy warsztaty, dwa dla dzieci i jeden dla młodzieży, wszystkie poprowadziła artystka i edytorka Anna Smak-Drewniak. Na dwóch pierwszych stworzone zostały metodą kolażu JAWORZNICKIE SŁOWNIKI BIOGRAFICZNE PRZYSZŁOŚCI (czarny i biały). Pod koniec zajęć oglądając je i czytając, mogliśmy się dowiedzieć, kogo ze swojego otoczenia dzieci cenią i za co. Na trzecim warsztacie młodzież przedstawiła swoich kandydatów do jaworznickiego słownika biograficznego przyszłości malując akrylami na płótnie ich portrety. Odbyła się również bardzo inspirująca rozmowa o znanych w Polsce i na świecie osobach pochodzących z Jaworzna, np. o pani Basi Trzetrzelewskiej, której piosenki młodzież słuchała podczas pracy twórczej. Uczestnicy wszystkich trzech warsztatów zapoznali się również z podstawowymi zasadami edytorskimi oraz z kilkoma bardzo ciekawymi i nietypowymi publikacjami słowników biograficznych. Największym zainteresowaniem cieszył się słownik biograficzny matek znanych polaków, z pewnością też dlatego, że warsztaty odbywały się tuż przed dniem matki.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu Energia słowa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

13 maj 2022