Gala finałowa Konkursu o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

Tło szare. Na środku pióro wieczne skierowane stalówką w dół. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna. Gala Finałowa. Logotypy: Biblioteki, 120-lecia nadania praw miejskich, miasta Jaworzna, Puls, Extra, Fundacja ABC XXI, Żółty Jeż, Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Gala finałowa Konkursu o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

Tegoroczne literackie zmagania, odbywające się w ramach ogłoszonego po raz 25 przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, będą miały swój finał 11 czerwca 2021 r. o godz. 11.00. W trakcie uroczystej Gali w Bibliotece Głównej, laureaci otrzymają z rąk Pawła Silberta – Prezydenta Jaworzna, Honorowego Patrona Konkursu oraz Moniki Rejdych – Dyrektor Biblioteki, nagrody i pamiątkowe dyplomy. Ze względu na obostrzenia, uwarunkowane epidemią, spotkanie przeprowadzimy w formie tradycyjnej, z ograniczoną liczbą gości oraz online, łącząc się ze zwycięzcami za pośrednictwem Internetu. Do udziału na żywo zaproszeni zostali zdobywcy I i II miejsca, którzy zadeklarowali chęć przyjazdu do Biblioteki. Osoby im towarzyszące będą mogły oglądać relację z Gali w osobnym, wydzielonym do tego celu pomieszczeniu. Wydarzenie uświetni występ grupy artystów, muzyków. Obecna edycja rywalizacji zorganizowana została w ramach jubileusz obchodów 120. rocznicy nadania praw miejskich Jaworznu.

Opis alternatywny filmu

Relacja

Tło: wnętrze oszklonego budynku. Widoczne duże logo MBP w Jaworznie. Na pierwszym planie grupa osób: kobiet i mężczyzn, pozujących do zdjęcia.

Wiele emocji towarzyszyło laureatom, organizatorom i uczestnikom gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, która odbyła się 11 czerwca 2021 r. w Bibliotece Głównej. Po raz pierwszy wydarzenie odbywało się w dwóch wymiarach: rzeczywistym oraz wirtualnym, poprzez łączenie ze zwycięzcami za pośrednictwem Internetu. Uroczystość otworzyła Monika Rejdych – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. W swoim wystąpieniu podkreśliła rolę i znaczenie tegorocznej edycji konkursu, przeprowadzonej w wyjątkowo trudnej, pandemicznej rzeczywistości, zwracając szczególną uwagę na imponującą liczbę zgłoszeń. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom i współorganizatorom przedsięwzięcia. Tuż po niej, w imieniu Patrona Honorowego – Prezydenta Jaworzna, głos zabrała Ewa Sidełko-Paleczny – Sekretarz Miasta, która zaakcentowała jubileuszowy charakter XXV edycji, wpisującej się w obchody 120. rocznicy nadania praw miejskich. Gratulując laureatom, życzyła im dalszych sukcesów i nieustającej weny twórczej. Ocenę merytoryczną tegorocznych prac konkursowych przedstawiła członkini kapituły – Alicja Zdziechiewicz. Tematyka utworów była wyjątkowo zróżnicowana. Wiele zgłoszonych tekstów oddawało klimat i problemy minionego roku, nie zabrakło w nich także tych związanych z epidemią – nauki zdalnej, izolacji. Szczególnie wzruszające okazały się prace traktujące o problemach młodych ludzi: współuzależnieniu, chorobie, miłości.
Galę uświetnił występ artystów: Piotra Goliata – wokalisty, pianisty, kompozytora i pedagoga; Sebastiana Rucińskiego – gitarzysty i kompozytora oraz Piotra Górki – kontrabasisty, wykładowcy w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Wszyscy muzycy są absolwentami Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Na co dzień towarzyszą wybitnym gwiazdom estrady, m.in. Elżbiecie Adamiak czy Andrzejowi Poniedzielskiemu.
Honorowy Patronat nad konkursem objął Pan Paweł Silbert Prezydent Miasta Jaworzna.
Wspołorganizatorami przedsięwzięcia byli: Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM w Jaworznie oraz Wydział Edukacji UM.
Patronat merytoryczny: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom
Patroni medialny: gazety lokalne: „Extra” i „Puls Jaworzna”, Magazyn Reklamowy Żółty Jeż i portal sbp.

Laureaci konkursu:

Kategoria I dzieci w wieku 7-10 lat:

Lola – „Jak Myszka z wieży pokochała wielkie oczy stracha” – Julia Kocot
Agat13 – „Zdalne nauczanie” – Agata Rzędzicka
Wenus – „Alaska na Marsie” – Oliwia Stankowicz

Porto – „Darek detektyw” – Adam Michałek

Loczek – „Oj, czasowniku” – Jagoda Ciesielska
Stokrotka – „Wirus… i ja” – Emilia Cieśla
Rozśpiewana 8 – „Moja piosenka” – Natalia Ruda

Kwiatuszek – „Krówka” – Zuzanna Niemiec
Kategoria II młodzież w wieku 11-14 lat:

Norel – „Dodaj do znajomych” – Julianna Bednarek
Fa-sol-la – „Nokturn” – Alicja Wachowicz
Smoczy Ziew – „Pisarz Wieków” – Szymon Soból

Nehara Varne – „Ocaleni” – Zofia Chybińska

Grechut – „Babunia” – Grzegorz Sobkiewicz
Mazi – „Na później” – Jakub Dusza
III miejsce
Eleanor Rigby – „To nie będzie wiersz o systemie metrycznym… ani o Stranger Things” – Weronika Drewniak

Zaintrygowana – „Inna miłość” – Izabela Miłowicka

Kategoria III młodzież w wieku 15-19 lat:

Rola – „11 przykazanie” – Karolina Adwent
Mara – „Przekrój” – Marzena Nowak
Tina – „Najprawdziwiej w świecie” – Martyna Bogunia

Freya – „O tym jak Elszka z kumotrami na strach radę znalazła” – Maria Kolad

Majek – „Wieczór na molo” – Maja Krupa-Nóżka
Gosix – „On” – Małgorzata Sobkiewicz

Boska – „Szarość” – Julia Lubos

Montegnard – „osiem” – Stanisław Halkiewicz
Coeur – „Muzeum” – Alicja Czubowska

Kategoria IV dorośli powyżej 19 lat:

Palmar – „Zapomniany instrument. Obrazki rodzajowe” – Arkadiusz Stosur
Tojomy – „Mleczarka” – Tomasz Kozłowski
Sandra Królik – „Zapomniany” – Sandra Królik

Inferno – „Inferno” – Zbigniew Witosławski
Nikifor – „Taka gra” – Janusz Pyziński

Juror – „In my Mindfulness’s eye” – Mariusz S. Kusion
Ivellin – „Szuflada” – Natalia Mroszczak
Zielona Gęś – „Napisałabym wiersz…” – Urszula Lewartowicz

Coś za jeden – „Kiedy ranne wstają zorze” – Irena Wanda Niedzielko

Nagrodzone prace zostały opublikowane w wydaniu książkowym „Laureaci”.

11 cze 2021