Hałyna Tkaczuk – spotkanie autorskie

Plakat ma białe tło. U góry od lewej tytuł projektu: Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni. Po prawej kolorowe drobne ikonki Ziemi: żółte, niebieskie, lazurowe, fioletowe oraz czarno-białe drobne grafiki symbolizujące różne zajęcia warsztatowe, np. paleta z farbami czy wiertarka. Poniżej napis Miejska Biblioteka publiczna w Jaworznie, jeszcze niżej nieduże zdjęcie portretowe Hałyny Tkaczuk. Kobieta jest młoda, ma krótkie rudawe włosy, granatową bluzkę w białe groszki, i kolczyk srebrny w kształcie słonia. Integralnie z portretem Hałyny zaprezentowane są miniaturki okładek jej książek. Po lewej stronie od zdjęcia data: 31 maja 2023 r., godz. 10: 30. Poniżej żółty napis Hałyna Tkaczuk oraz czarny napis: spotkanie w języku ukraińskim, Biblioteka Główna, Rynek Główny 17, Wstęp wolny. Po prawej stronie zamieszczone są kody QR, w języku polskim i ukraińskim napis: więcej informacji o projekcie. Na dole plakatu logo FRSI Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, logo Save the Children, logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, logo miasta Jaworzna oraz logo patrona medialnego PAP Polska Agencja Prasowa. Na samym dole napis Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni." jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. Poniżej ten sam napis w języku ukraińskim.

Hałyna Tkaczuk – spotkanie autorskie

31 maja 2023 r., o godz. 10.30, w ramach realizacji projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, naszym gościem będzie ukraińska pisarka, literaturoznawczyni, wykładowczyni specjalizująca się w twórczości dla dzieci i młodzieży, badaczka książki dziecięcej i redaktorka wydawnictw dla najmłodszych – Hałyna Tkaczuk. Autorka ponad dziesięciu utworów, wśród których najbardziej znana jest magiczna powieść detektywistyczna „Wieczorne sklepy ulicy Wołoskiej” (wydawnictwo Tempora), która zajęła wysokie miejsce na top-liście książek „LitAkcent 2014” w kategorii „Proza i poezja dla dzieci”. Równie duży sukces odniósł jej zbiór strasznych opowieści „Trzynaście historii
w ciemności”, a także ekologiczna „Książka o odpadach” (Wydawnictwo Starego Lwa), napisana z zespołem nastolatków. Po reformie programu szkoły podstawowej, utwory Hałyny Tkaczuk zostały włączone do spisu lektur dla młodszych klas.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International.

Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розвиткуінформаційного суспільства у партнерстві з Save the Children International.

Plakat ma białe tło. U góry od lewej tytuł projektu: Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni. Po prawej kolorowe drobne ikonki Ziemi: żółte, niebieskie, lazurowe, fioletowe oraz czarno-białe drobne grafiki symbolizujące różne zajęcia warsztatowe, np. paleta z farbami czy wiertarka. Poniżej napis Miejska Biblioteka publiczna w Jaworznie, jeszcze niżej nieduże zdjęcie portretowe Hałyny Tkaczuk. Kobieta jest młoda, ma krótkie rudawe włosy, granatową bluzkę w białe groszki, i kolczyk srebrny w kształcie słonia. Integralnie z portretem Hałyny zaprezentowane są miniaturki okładek jej książek. Po lewej stronie od zdjęcia data: 31 maja 2023 r., godz. 10: 30. Poniżej żółty napis Hałyna Tkaczuk oraz czarny napis: spotkanie w języku ukraińskim, Biblioteka Główna, Rynek Główny 17, Wstęp wolny. Po prawej stronie zamieszczone są kody QR, w języku polskim i ukraińskim napis: więcej informacji o projekcie. Na dole plakatu logo FRSI Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, logo Save the Children, logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, logo miasta Jaworzna oraz logo patrona medialnego PAP Polska Agencja Prasowa. Na samym dole napis Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni." jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. Poniżej ten sam napis w języku ukraińskim.

ГАЛИНА ТКАЧУК

Письменниця, літературознавиця, викладачка літтворчості для дітей та підлітків, дослідниця дитячої літератури, редакторка дитячих видань.

Авторка понад десяти книжок для дітей та дорослих. З-поміж найвідоміших – чарівна детективна повість «Вечірні крамниці вулиці Волоської» (видавництво «Темпора») відзначена книжковим рейтингом «ЛітАкцент року-2014» у номінації «Проза й поезія для дітей», збірка страшилок «Тринадцять історій у темряві» (видавництво «Темпора») відзначена премією «Дитяча книга року BBC-2016», а також екологічна «Книжка про сміття» («Видавництво Старого Лева»), написана із командою підлітків.

Після оновлення шкільних навчальних програм твори Галини було включено до програми з літературного читання для школярів молодших класів.

31 maj 2023