HEJT I INNE CHOROBY. Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży

Tło białe. Grafika: wzór stylizowany na układ scalony. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrożeniach. Projekt profilaktyczny. Hejt i inne choroby. Nowy w rodzinie… o smart fonach. Logotypy: Biblioteki, GKRPA, 120-lecia nadania praw miejskich, miasta Jaworzna.

HEJT I INNE CHOROBY. Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży

W ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. „Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrożeniach” 15 czerwca 2021 r. o godz. 12.00 przeprowadzimy warsztaty profilaktyczne, skierowane do jaworznickiej młodzieży, pt. Hejt i inne choroby.  Według prof. Jacka Pyżalskiego, agresja werbalna jest częstszym zjawiskiem wśród młodzieży niż wśród dzieci. Nienawistne słowa, jak twierdzą uczniowie, zadomowiły się w przestrzeni wirtualnej, a przez wielu traktowane są jako obojętne. Prowadzący program ma zadanie wytrącić młodych ludzi z przekonania o neutralnym znaczeniu hejtów. Spotkanie poprowadzi Anita Stachowiak – Kapitał Sensu.

NOWY W RODZINIE… O SMARTFONACH. Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży

To, że smartfon uzależnia, to już truizm. Młodzi ludzie w sporej większości nie potrafią już bez niego funkcjonować. „Nie wyobrażam sobie życia bez smartfona. To jakby ktoś mi amputował ręce i nogi, wsadził na wózek inwalidzki i kazał skakać przez płotki” – napisała nastolatka (cytat za: raport „Młodzież a ekrany w czasie pandemii”, www.etatwsieci.pl). Można powiedzieć, bez większego ryzyka, że smartfon stał się pełnoprawnym „członkiem” rodziny – jakkolwiek tragicznie by to nie brzmiało. Pandemia wzmocniła te „relacje” młodego człowieka z światem wirtualnym w postaci smartfona. Wirtualność jest problemem w kontekście relacji międzyludzkich, coraz bardziej je wypiera. Smartfon nie nauczy niepełnoletniego człowieka kompetencji społecznych, niezbędnych do życia. Jak korzystać ze smartfona, by spełniał swe funkcje komunikatora a nie anektował do świata wirtualnego dowiemy sie w trakcie warsztatów profilaktycznych pt. „Nowy w rodzinie…. O smartfonach”, 15 czerwca 2021 r. Zajęcia, realizowane w ramach projektu „Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrozeniach”, poprowadzi Anita Stachowiak – Kapitał Sensu.

Zadanie współfinansowane ze środków z budżetu gminy pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”.

FOTORELACJA

Tło: ciemne bordo. Na pierwszym planie kilka osób siedzących na krzesłach. Zdjęcie zrobione od tyłu. Na środku duży ekran z rysunkiem ludzkiego mózgu.

15 czerwca br. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie uczestniczyli warsztatach profilaktycznych, inaugurujących biblioteczny projekt pt. „Sieci w sieci”. Ideą inicjatywy, stanowiącej jeden z elementów lokalnej kampanii: „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”, jest wsparcie młodych ludzi w zakresie bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Celem programu jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z przemocą w Internecie i wskazanie młodzieży sposobu korzystania z innowacyjnych rozwiązań współczesnego świata bez narażenia się na prześladowanie ze stronny innych. Wtorkowe warsztaty dotyczyły coraz powszechniejszego zjawiska hejtu w przestrzeni wirtualnej oraz Smartfona – powszechnie dostępnego narzędzia komunikacji międzyludzkiej. Zajęcia przeprowadziła Anita Stachowiak z Kapitału Sensu. Trenerka zachęciła uczniów do wspólnej rozmowy na tematy dotyczące uzależnienia od mediów społecznościowych oraz agresji wśród użytkowników sieci, którzy wykorzystując pozorną anonimowość, dają upust swoim złym emocjom, kierując je w stronę słabszych.

15 cze 2021