Integracja w Bibliotece

Tło: szare. Grafika: 1. Biała laska z czarną rączką i czerwonym paskiem odblaskowym. 2. Duży niebieski puzzel. 3. Niebieski kontur, rysowany linią przerywaną, układający się w kształt puzzla. 4. Dwie osoby w niebieskich swetrach, które rozmawiają za pomocą Polskiego Języka Migowego. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Dział Informacji Regionalnej. Integracja w bibliotece. Warsztaty edukacyjne dla grup zorganizowanych pt.: "Poznaj świat osób z niepełnosprawnościami". Szczegóły dostępne w Dziale Informacji Regionalnej, Biblioteka Główna, pierwsze piętro. Tel: 32 751 91 92 wew. 2 228. Logo Biblioteki i Jaworzna-miasta energii.

Integracja w Bibliotece

Wśród dzieci i młodzieży szeroko pojęta inność jest źle widziana, czasem wyśmiewana, a najczęściej poddawana izolacji. Ludzie boją się tego, czego nie znają, a niepełnosprawność należy do najcięższego rodzaju inności, gdyż nie da się jej zmienić. Temat dysfunkcji jest również trudny do wyjaśnienia, ponieważ zdrowi ludzie nie są w stanie wyobrazić sobie skutków pewnych braków w życiu codziennym. Z kolei osoby z niepełnosprawnościami często są zamknięte w sobie, ponieważ krępująca jest dla nich sytuacja, w której muszą tłumaczyć się ze swoich ograniczeń. Taka przepaść poznawczo-komunikacyjna może w przyszłości skutkować brakiem empatii i rozwojem krzywdzących stereotypów.

Aby zapobiegać tego typu zachowaniom, bibliotekarze z Działu Informacji Regionalnej zapraszają do udziału w warsztatach edukacyjnych, dzięki którym uczestnicy w sposób empiryczny przekonają się o tym, jak wygląda świat osób z niepełnosprawnościami. Będą mieli okazję sprawdzić, jak to jest poruszać się przy pomocy białej laski, poznają podstawowe gesty używane w Polskim Języku Migowym, wezmą również udział w doświadczeniach obrazujących codzienność osób z niepełnosprawnością ruchową czy ze spektrum autyzmu. Celem spotkań jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat osób z niepełnosprawnością, a tym samym zwiększenie ich tolerancji i akceptacji dla inności wśród rówieśników. Warsztaty są dostępne w wariantach dostosowanych do konkretnych grup wiekowych (od dzieci w wieku przedszkolnym do uczniów szkół ponadpodstawowych lub policealnych). Wedle potrzeb zajęcia mogą stanowić pojedyncze spotkanie lub cały cykl prezentujący poszerzone wiadomości na temat osób z niepełnosprawnościami. Czytelników zainteresowanych udziałem w warsztatach zapraszamy do kontaktu z Działem Informacji Regionalnej.

Tagi:

07 - 30 lis 2022