Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Warsztaty dla dorosłych

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o pomarańczowych okładkach. Tekst: Książka w obrazie. Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: Ewa Landowska Terminy: 21.09.2022, godz. 16:00, 23.09.2022, godz. 15:00, 4.10.2022, godz. Biblioteka Główna w Jaworznie. Liczba miejsc ograniczona. Zajęcia dla grupy zorganizowanej. Dopisek: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni Medialni: Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, TVP Kultura, SBP PL, Radio EM 107,6 FM Katowice, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Warsztaty dla dorosłych

W dobie coraz rzadszego sięgania po pióro, a nawet jego następcę – długopis, gdy nowe technologie wyparły tradycyjne narzędzia; emocje i uczucia wyrażane są niemal wyłącznie poprzez obraz, zdjęcie, emotkę, graficzny skrót, a misternie kreślone frazy naszych przodków traktujemy jak muzealne eksponaty, ślady dawno minionej przeszłości. Z tęsknoty za długimi, odręcznie pisanymi listami, starannymi notatkami, pięknem ukrytym w literach, na przełomie września i października planujemy organizację warsztatów kaligraficznych. Do udziału w zajęciach zaprosimy grupę seniorów. Spotkania odbędą się: 21 września (godz. 16.00), 23 września (godz. 15.00) oraz 4 i 7 października (godz. 16.00). Sztukę pięknego pisania przybliży Ewa Landowska – autorka Elementarza do nauki pisania i czytania oraz metody i liter w nim zawartych; współautorka podręcznika do nauki kaligrafii Piękna Litera; twórczyni kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu; inicjatorka Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości); autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenia odbędą się w ramach realizacji 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

W prawdziwą sentymentalną podróż zabrała uczestników czterowarsztatowego cyklu Ewa Landowska -pasjonatka i popularyzatorka sztuki pięknego pisania. Dla wielu pań był to powrót do początków edukacji, kiedy notatki szkolne sporządzano przy użyciu namaczanej w kałamarzu stalówki. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się jak wiele jest jej rodzajów, co wpływa na stopień trudności oraz co uwzględnić przy doborze tej właściwej do danego stylu czcionki. Oprócz narzędzi składających się na warsztat skryby bardzo ważne są kwestie czysto mechaniczne, jak kąt ustawienie ręki, ruch prowadzący stalówkę czy sposób trzymania pióra, w tym ułożenie palców na obsadce. Nasze kursantki ćwiczyły zapis liter stosując italikę, piękny renesansowy styl pisma, doskonale sprawdzający się w podstawowym wariancie nauki kaligrafii.

Ewa Landowska kaligrafią zajmuje się od roku 1999 r. Od szesnastu lat prowadzi warsztaty, kursy oraz pokazy na terenie całego kraju. Tworzy i projektuje własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuje zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną.

Wydarzenia zorganizowane zostały w ramach 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

4.10.2022

07 paź 2022