KOCIEWIE – serdeczna Świata strona. Wystawa fotografii Zenona Usarkiewicza

Tło: czarno-białe. W centrum umieszczono fotografię przedstawiającą fragment zbiornika wodnego, z bliższym brzegiem obrośniętym trzciną, a dalszym pokrytym zielenią traw i gęstym lasem. Na zdjęcie zostało nałożone półprzezroczyste tło, przechodzące w biały okrąg, który, działając niczym soczewka, skupia uwagę patrzącego na miejscu, gdzie tafla wody została naruszona. Tekst: Zenon Usarkiewicz. Fotografia. Kociewie. Serdeczna Świata Strona. Wernisaż: 14-03-2022, godz. 17:00, Galeria ExLibris w Jaworznie, Rynek Główny 17. Wystawa czynna od czternastego marca do czwartego kwietnia bieżącego roku. Logo: Biblioteki oraz Jaworzna– źródła energii.

KOCIEWIE – serdeczna Świata strona. Wystawa fotografii Zenona Usarkiewicza

Kociewie – odległy od Jaworzna, ale wyjątkowo urokliwy region Pomorza Gdańskiego z ciekawą historią i kulturą, będzie bohaterem wystawy, którą od 14 marca 2022 r. prezentować będziemy w bibliotecznej Galerii ExLibris. Autor prac – Zenon Usarkiewicz, artysta fotografik, mający na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Narodowym, Oddział Gdański, jest aktywnie działającym popularyzatorem kultury i tradycji wspomnianego rejonu. Od wielu lat związany jest z Muzeum w Wycinkach (Gmina Osiek), powstałym z jego inicjatywy na bazie Izby Regionalnej, w której zwiedzający odnajdą zbiory etnograficzne, jak również owoce działalności tamtejszych twórców ludowych w postaci rzeźb, obrazów, haftów i plecionkarstwa. Obecnie Muzeum prowadzone jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Kociewskiego w Wycinkach “DĄB” z jego prezesem i kustoszem – Zenonem Usarkiewiczem na czele. Wystawa w bibliotecznej Galerii ExLibris, składająca się kilkudziesięciu zdjęć wykonanych w technice nadruku na płótnie, przedstawia bogactwo krajobrazu i wyjątkowych walorów środowiskowych Kociewia. Uroczysty wernisaż otwierający prezentację odbędzie się 14 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej. Serdecznie zapraszamy.

KOCIEWIE – serdeczna Świata strona
Gdyby zapytać przeciętnego jaworznianina, gdzie znajduje się Pomorze Gdańskie, zapewne nikt nie miałby problemu z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi. Co innego, gdyby tych samych mieszkańców naszego miasta poprosić o umieszczenie na mapie Polski np. Kociewia. W tym wypadku zlokalizowanie i przyporządkowanie nazwy do konkretnego obszaru, przysporzyłoby sporo kłopotów. A to właśnie Kociewie, wyjątkowo uroczy region południowo-wschodniej części naszego kraju, jest bohaterem wystawy, którą od 14 marca br. prezentujemy w bibliotecznej Galerii ExLibris. Autorem prac przedstawiających piękno krajobrazu i wyjątkowe walory przyrodnicze wspomnianego rejonu, jest Zenon Usarkiewicz – artysta fotografik, popularyzator tradycji, kultury i ludowej sztuki kociewskiej. Ekspozycja składa się z 30 zdjęć, które wydrukowane zostały na płótnie. Dodatkowym elementem wystawy są obrazy oraz rękodzieło tamtejszych twórców, udostępnione bibliotece przez Muzeum w Wycinkach. Wystawa potrwa do 4 kwietnia. Serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania.

14 mar 2022