Kompas kreatywnego bibliotekarza

Białe tło, po lewej stronie fragment szarej róży wiatrów. Tekst: Kompas kreatywnego bibliotekarza. Biblioterapia w pracy z seniorami. Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru. Szkolenie online dla bibliotekarzy. 10 września 2021 godz. 10.00-12.00. Prowadzenie Wanda Matras-Mastalerz. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Logotypy: projektu, Biblioteki, Ministerstwa, miasta Jaworzna, 120-lecia nadania praw miejskich, Puls, Extra.

Kompas kreatywnego bibliotekarza

Biblioterapia w pracy z seniorami (Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru). Szkolenie online dla bibliotekarzy

Aktywizacja czytelnicza i kulturalna seniorów to jeden z ważniejszych celów działalności bibliotek. By właściwie kształtować ofertę usług dla tej grupy odbiorców należy dokładnie poznać i zdefiniować potrzeby osób starszych. Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu pt. Biblioterapia w pracy z seniorami. Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu pn. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

• OPIS SZKOLENIA
    Celem szkolenia jest dostarczenie inspiracji, wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu  metod pracy z seniorami. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak rozwijać umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z osobami w wieku dojrzałym, zapoznają się z różnymi technikami pracy twórczej na bazie odpowiednio dobranej literatury. Program szkolenia obejmuje także elementy stymulacji pamięci i rozwoju intelektu. Pokazuje, jak aktywnie prowadzić spotkania łączące pokolenia oraz rozwijać międzypokoleniową transmisję wartości.
  • TERMIN – 10 września 2021 r.
  • GODZINY – 10.00-12.00
  • FORMA – Szkolenie online z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestnicy mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego. Komunikacja odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.
  • ZGŁOSZENIA – Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który po uzupełnieniu należy przesłać na adres abzowska@mbp.jaworzno.pl do 6 września 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.
  • ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu wystawione przez SBP.
  • KTO PROWADZI SZKOLENIE?
    dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać slajd z prezentacji multimedialnej z napisem: Szkoła Aktywnego Seniora. Po prawej stronie widoczna jest ikona z kamery prowadzącej oraz czat.

Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu komputera, na którym widać slajd z prezentacji multimedialnej z kolorowymi ilustracjami przedstawiającymi tańczącą grupę seniorów. Po prawej stronie widoczna jest ikona z kamery prowadzącej oraz czat.

Biblioterapia w pracy z seniorami

Osoby starsze to jedna z najbardziej aktywnych grup społecznych korzystających z bibliotecznej oferty. Seniorzy nie tylko regularnie wypożyczają książki, czasopisma czy audiobooki, ale są również uczestnikami różnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Z myślą o ich potrzebach, jaworznicka Biblioteka zorganizowała szkolenie dla pracowników bibliotek, poświęcone metodom i formom pracy z tą grupą odbiorców. W trakcie warsztatu, prowadzonego przez dr Wandę Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom biblioterapii. Opierając się na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach, trenerka zaproponowała przeniesienie na grunt polski wiele ciekawych pomysłów. Dobra kondycja psychiczna i fizyczna seniorów w dużym stopniu zależy od ich sprawności intelektualnej, którą w optymalnej formie utrzyma aktywnie spędzany czas, obcowanie z kulturą oraz racjonalne odżywianie. Elementem wspomagającym jest literatura, posiadająca właściwości terapeutyczne, pozytywnie wpływająca na samopoczucie i nastrój czytelników.

10 wrz 2021