Memoris-book. Spotkanie z Ewą Nowak

Na białym tle pas z fioletowymi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: Memoris-book finał dla młodzieży, spotkanie autorskie z Ewą Nowak, szósty października godzina 11.00. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, studwudziestolecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Memoris-book. Spotkanie z Ewą Nowak

Memoris-book. Spotkanie z Ewą Nowak
Terapeutycznej mocy pisania, zwłaszcza ekspresywnego, poświęcone były wrześniowe warsztaty prowadzone przez Monikę Kliber. Ale lecznicze właściwości mają nie tylko czynność związane z różnymi formami zapisu myśli. Ważną rolę dla polepszenia samopoczucia, utrzymania równowagi psychofizycznej odgrywa także czytanie literatury. Na ważne i często trudne tematy łatwiej rozmawiać poprzez przykłady fikcyjnych bohaterów. O sprawach szczególnie istotnych dla młodego człowieka, zarówno współcześnie jak i w przeszłości, pisze w swoich tekstach Ewa Nowak, z którą spotkamy się 6 października br. o godz. 11.00. Autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Jej książki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisów rzeczywistości.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Audytorium Biblioteki Głównej w Jaworznie - przywitanie p. Ewy Nowak oraz uczestników spotkania. Audytorium Biblioteki Głównej w Jaworznie Ewa Nowak trzyma w ręce jedną ze swoich książek.

Jak ważne jest pierwsze wrażenie, ile czasu potrzebujemy, by o kimś wyrobić sobie zdanie, skąd autor czerpie pomysły i co pomaga w tworzeniu – to tylko nieliczne z wielu tematów, jakie przewinęły się w trakcie spotkania autorskiego Ewy Nowak, w którym udział wzięły uczennice jednej z jaworznickich szkół średnich. Autorka opowiadała o książkach, przywołując kolejnych bohaterów swoich powieści. Z dowcipem i swadą nawiązywała przy tym do wątków autobiograficznych, stanowiących często inspirację dla kreowanych sytuacji. Lekki ton odszedł jednak na bok, gdy mowa była o publikacji z 2020 pt. „Orkan. Depresja”, która otrzymała tytuł „Książki Roku” 2020 – Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY. Przy tej okazji poznaliśmy kulisy pracy nad powieścią oraz jak doszło do całkowitej zmiany jej koncepcji. Wydarzenie zorganizowane zostało Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu Memoris-book, będącego częścią trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

06 paź 2021