Memoris-book – warsztaty arteterapii

Na białym tle pas z fioletowymi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: Memoris-book warsztaty arteterapii dla dorosłych, prowadzenie Grażyna Borowik-Pieniek, dwudziesty ósmy września 2021, pierwszy października godzina 10.00. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, studwudziestolecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Memoris-book – warsztaty arteterapii

28 września i 1 października br. nasza biblioteka zaprasza na warsztaty z zakresu arteterapii. Zajęcia poprowadzi dr hab. Grażyna Borowi-Pieniek – profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pedagog, ekspert i trener arteterapii, organizatorka i kuratorka wystaw artystów polskich i zagranicznych, wieloletnia opiekunka koła naukowego studentów, inicjatorka warsztatów plastycznych i plenerów, kierownik Galerii Zejście na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, wiceprezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka, organizatorka międzynarodowych konferencji naukowych, zajęć arteterapeutycznych, konsultacji.

Warsztaty na zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Spotkania odbędą się w ramach cyklu Memoris-book w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na stole stoi książka na rozchylonych stronach widać fragmenty zdobień wykonanych z koronki, piór, ususzonych roślin i kolażu. Obok leżą dwie otwarte książki z motywami roślinnymi - kolaż połączony z ususzonymi liśćmi i gałązkami.

Uczestniczka warsztatów w trakcie pracy ozdabiania książki stoi przy stole na którym znajdują się materiały plastyczne i artystyczne.

Zbliżenie na dłonie uczestnika zajęć w trakcie pracy nad ozdabianiem książki, wokół przygotowane do przyklejenia wycinki z gazet.

Otwarta książka na niej kolaż motywów roślinno-zwierzęcych w tym ususzone gałązki i trójwymiarowe kwiaty z materiału.

Otwarta książka z naklejonymi ususzonymi kwiatami, wycinkami z gazet i listwą z frędzlami.

Na rozłożonych gazetach otwarta książka z wyciętymi i naklejonymi motylami.

Na stole w dłoniach otwarta książka z namalowanymi kwiatami, wokół materiały plastyczne i artystyczne: farby, nożyczki, markery, wstążki.

Gablota wystawiennicza w holu Biblioteki Głównej, a w niej prace uczestników warsztatów Scrap-book.

Czym są dla nas wspomnienia? Co kryje nasza pamięć? Jak kreatywnie wyciszyć emocje? W jaki sposób ożywić pozytywne skojarzenia? Skąd czerpać natchnienie i dobrą energię? Na wiele z tych pytań odpowiedzieć mogli sobie uczestnicy dwóch warsztatowych spotkań z zakresu arteterapii, zorganizowanych w bibliotece w ramach cyklu Memoris-book. Zajęcia poprowadziła dr hab. Grażyna Borowik-Pieniek, wieloletnia wykładowczyni akademicka, pedagog, ekspert i trener arteterapii, organizatorka oraz kuratorka wystaw, wiceprezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka.

Otoczenie pełne jest inspiracji, a każdy z nas tworzy własną księgę pamięci, utrwalając to, co dla niego najcenniejsze. Ale historia opowiadana poprzez książkę artystyczną ma swoje źródło w nas i tylko my wczytując się po raz kolejny w zestawione przez siebie znaki – ususzony liść, wycinki z gazet, nagle urywającą się wstążkę, znamy w pełni jej treść…

Spotkania odbyły się w ramach cyklu Memoris-book w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

28 wrz 2021