Moja ulubiona bajka – rodzinne warsztaty biblioterapeutyczne

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o niebieskich okładkach. Tekst: Książka w dźwięku. Moja ulubiona bajka – rodzinne warsztaty biblioterapeutyczne. Prowadzenie: Katarzyna Lichtańska – neurologopedia, pedagog specjalny. Terminy: szósty, trzynasty, dwudziesty siódmy, dwudziesty dziewiąty września 2022, godz. 17:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu: 784 024 162 lub 32 751 91 92 wew. 2 230. Dopisek: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni. Logotypy: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, Patronów medialnych: TVP Kultura, SBP PL, Radio EM 107,6 FM Katowice, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Moja ulubiona bajka – rodzinne warsztaty biblioterapeutyczne

W cztery wrześniowe popołudnia – 6, 13, 27 i 29, o godz. 17.00, zapraszamy rodziców z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w przedziale wiekowym 3-8 lat, na warsztaty biblioterapeutyczne. Spotkania zatytułowane „Moja ulubiona bajka” poprowadzi Katarzyna Lichtańska – neurologopeda, pedagog specjalny. Podczas zajęć będziemy się uczyć jak wspierać rozwój swoich pociech poprzez lekturę, a także w jaki sposób budować elementarne umiejętności poznawcze, wpływać na zdolności językowe i komunikację oraz rozwijać kompetencje emocjonalne i społeczne. Terapeutyczny wymiar czytania ukazany zostanie również poprzez ciekawe propozycje zabaw z książką.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 784 024 162 lub 32 751 91 92 wew. 2 230.
Wydarzenia zorganizowane zostaną w ramach realizacji 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fotorelacja z pierwszych zajęć:

Fotorelacja z drugich zajęć:

Fotorelacja z trzecich zajęć:

Fotorelacja z czwartych zajęć:

Pod wspólnym hasłem – „Moja ulubiona bajka”, spotykaliśmy się we wrześniu na rodzinnych warsztatach biblioterapeutycznych. Rodzice, pod kierunkiem Katarzyny Lichtańskiej – neurologopedy i pedagoga specjalnego, uczyli się jak przez wspólną zabawę oraz ćwiczenia wspierać dzieci w ich rozwoju. Krótkie, właściwie dobrane, teksty literackie stanowiły wprowadzenie do zadań kształtujących umiejętności poznawcze oraz zdolności językowe kilkulatków. Podczas pierwszych zajęć aktywności skupione były wokół podziału doby na dzień i noc. Różnorodny pakiet obejmował m.in. zabawy słowne, dopasowywanie obrazków, przypisywanie poszczególnych czynności do pory dnia, a także twórczy akcent – malowanie kubeczków. Kolejne warsztaty przybliżały świat owadów. Świetną gimnastykę mózgu zapewniały ćwiczenia rozwijające pamięć, kreatywność i wyobraźnię, polegające na zapamiętywaniu nazw owadów, ich imion, a także opowiadanie historyjek do przygotowanych obrazków. Z kolei „karmienie” Komarka Arka, Biedronki Aldonki, Motylka Kamilka i innych niesfornych żyjątek, miały za zadanie wspomóc rozwój motoryki u małych uczestników. Tematem trzeciego spotkania były emocje, przy ich określaniu pomagały rysunki przedstawiające scenki rodzajowe. Ostatnie zajęcia pokazywały jak z pozoru proste ćwiczenia, oparte na różnych czynnościach ruchowych stymulują ogólny rozwój dziecka.

29 wrz 2022