Music-therapy-book. Warsztaty dla dzieci

Na białym tle pas z niebieskimi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: MUSIC-THERAPY-BOOK warsztaty dla dzieci, prowadzenie Wanda Kołodziejska – muzykoterapeutka, pedagog. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, 120-lecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Music-therapy-book. Warsztaty dla dzieci

W trzy kolejne czerwcowe przedpołudnia – 22, 23 i 24, zaprosimy najmłodszych do udziału w warsztatach wykorzystujących dobroczynną moc muzyki. Przedszkolaki w cudowny świat dźwięków wprowadzi Wanda Kołodziejska – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale Muzykoterapii oraz studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Spotkania odbędą się w ramach cyklu Music-therapy-book, organizowanego w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA

W holu Biblioteki Głównej siedzi na krześle prowadząca zajęcia – Wanda Kołodziejska. Czyta książkę wskazując palcem na obrazki przedstawiające instrumenty muzyczne. Na podłodze w półkolu siedzą dzieci.

Cztery dziewczynki stoją w maseczkach w holu Biblioteki Głównej. Na ramionach jednej z nich położyła swoje dłonie, stojąca z tyłu, prowadząca zajęcia - Wanda Kołodziejska. W tle przeszklona ściana.

Wrażliwości na dźwięki, wyczucia melodii oraz tego, jaką mają siłę oddziaływania i moc przekazu powinniśmy uczyć dzieci od najwcześniejszych lat. Zwłaszcza, że wyobraźnia najmłodszych jest szczególnie otwarta na wysyłane sygnały oraz bodźce. W tym przekonaniu utwierdziły nas trzy spotkania warsztatowe (22, 23 i 24 czerwca) z udziałem przedszkolaków. Zajęcia, prowadzone przez Wandę Kołodziejską, składały się z elementów muzykoterapii (śpiewoterapii, choreoterapii), muzycznej pedagogiki zabawy, gry na instrumentach – flecie, bębenkach, tamburynie, kołatce, grzechotce czy trójkącie oraz zabaw literackich i muzyczno-ruchowych. Ćwiczenia, przez swą różnorodność, w pełni angażowały dzieci rozwijając w nich umiejętność aktywnego słuchania, a także kreatywnego przekładania (niezależnie od indywidualnych talentów i predyspozycji) – słowa na ruch, a muzyki na opis wywołanych nią skojarzeń i emocji.

Cykl zorganizowany został w ramach 3 edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

22 cze 2021