Music-therapy-book. Warsztaty dla dzieci

Plakat – opis Na białym tle pas z niebieskimi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: MUSIC-THERAPY-BOOK warsztaty dla dzieci, prowadzenie Basia Janyga – wokalistka, trenerka, autorka tekstów i muzyki. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, 120-lecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Music-therapy-book. Warsztaty dla dzieci

O tym, jak wielką moc ma odpowiednio dobrana muzyka, jak kojąco wpływają na psychikę, umysł oraz ciało właściwie zestawione kompozycje dźwięków, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Kto z nas nie ma ulubionej piosenki czy frazy towarzyszących nam w najważniejszych momentach życia, przywołujących wspomnienia, kojarzących się z konkretnymi sytuacjami, osobami, miejscami… Uzdrawiającą siłę muzyki wykorzystują w swojej pracy neurolodzy, psychologowie, terapeuci, pedagodzy. Kolejne badania potwierdzają jej wpływ na rozwój i kształtowanie procesów poznawczych na każdym etapie – od niemowlęctwa czy wręcz okresu prenatalnego włącznie. Niezwykłe możliwości i właściwości tej dyscypliny sztuki poznawać będziemy podczas warsztatów pn. Music-therapy-book, organizowanych w naszej bibliotece w ramach trzeciej edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Cykl podzielony został na dwa bloki warsztatowe oraz wieńczące je koncerty. Uczniów szkoły podstawowej w świat dźwięków wprowadzi Basia Janyga – Dyrektor Metodyczny Fabryki Talentów. Zainspirowana ludźmi i ich rozwojem. Absolwentka anglistyki, ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie psychologii przywództwa. Od 15 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Trener wokalny, trener szybkiego czytania, technik efektywnej nauki i rozwoju inteligencji. Finalistka programu The Voice of Poland, laureatka wielu muzycznych festiwali, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, aktorka Krakowskiego Teatru Muzy. Trzy spotkania odbędą się w terminach: 31 maja oraz 7 czerwca.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA

Na środku sali, na biurku, siedzi prowadząca spotkanie – Basia Janyga, przed nią na krzesłach dzieci uczestniczące w zajęciach. Obok prowadzącej i za nią znajdują się białe tablice.

W sali, o ciepłej tonacji kolorów – pomarańczowym i jasnobrązowym, prowadząca – Basia Janyga stoi na środku opierając się o biurko. Naprzeciwko niej siedzą na krzesłach uczestniczący w warsztatach uczniowie szkoły podstawowej.

Wszystko, co słyszymy jest dźwiękiem. Odbierane brzmienia dochodzą do nas nie tylko z zewnątrz. Także nasze wnętrze tworzy swoją własną, foniczną ścieżkę, której rytm wyznacza, niczym bit, bicie serca. Czym jest zatem muzyka? W jaki sposób możemy wpływać na swój nastrój i poprawiać samopoczucie? Co oznacza termin synestezja? Tym i wielu innym zagadnieniom poświęcone zostały dwa spotkania warsztatowe 31 maja br. W bibliotecznych zajęciach, prowadzonych przez Basię Janygę – wokalistkę, kompozytorkę i trenerkę wokalną, wzięli udział uczniowie jednej ze szkół podstawowych.

Wydarzenia z cyklu Music-therapy-book, odbyły się w ramach realizacji trzeciej edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

07 cze 2021