Narodowe Czytanie 2022

Tło: kremowe. Boki plakatu zdobią kwiaty: pomarańczowe kielichy amarylisu, różowy kwiat cynii o drobnych płatkach i bladoróżowy rozłożysty kwiat malwy. W centrum plakatu znajduje się czarno-biała postać młodego Adama Mickiewicza, który siedzi zamyślony, podpierając brodę na jednej dłoni, a drugą trzymając w okolicach serca. Tekst: Narodowe Czytanie: Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Wieczór literacko-muzyczny z udziałem Joachima Mencla – pianisty, kompozytora, prekursora wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej. Termin 2 września 2022, godz. 17:00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 sierpnia. Logo: MBP Jaworzno, Narodowe Czytanie, Jaworzno-źródło energii.

Narodowe Czytanie 2022

2 września o godz. 17.00, w dzień poprzedzający ogólnopolski finał akcji Narodowego Czytania 2022, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza na niezwykły, literacko-muzyczny wieczór, podczas którego zaprezentowany zostanie romans Adama Mickiewicza, zatytułowany „Dudarz”. Tekst, zamykający zbiór opublikowany w czerwcu 1822 roku w Wilnie, usłyszymy w autorskiej interpretacji Darii Kasprzak. Całość dopełni ilustracja muzyczna w wykonaniu Joachima Mencla (wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 sierpnia).

Ukazanie się „Ballad i romansów”, stanowiących część pierwszego tomu „Poezji” wieszcza, uznawane jest za początek epoki, która na wiele lat wyznaczyła kierunki polskiej kultury i stała się punktem wyjścia do określenia narodowej tożsamości Polaków. Wybór lektury wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z okazji dwóchsetlecia wydania dzieła.

Nasza biblioteka, oprócz wydarzenia głównego, zaplanowała szereg różnorodnych inicjatyw, przybliżających sylwetkę autora oraz jego twórczość. Mieszkańcy Jaworzna będą mieli okazję zobaczyć wystawy tematyczne, uczestniczyć w zajęciach artystycznych i lekcjach bibliotecznych.

Szczególną ofertę skierujemy do najmłodszych czytelników. Wśród bibliotecznych propozycji znajdą się: „Szarady z Panią Twardowską” oraz zajęcia edukacyjne pt. „Lilije, czyje one czyje?”.

Specjalnie dla naszych czytelników nagrany zostanie filmik oparty na balladzie “Świtezianka”, a także piosenka w konwencji hiphopowej.

Od 22 sierpnia, na bibliotecznym Facebooku, cyklicznie pojawiać się będą zagadki dotyczące treści utworów zawartych w zbiorze. Zaproponujemy również udział w quizie online pt. “Jaka to ballada?”.

Z ogromnym zaciekawieniem czekać będziemy na prace przysyłane w ramach planowanego przez nas konkursu na hiphopową interpretację jednego utworu lub kompilacji powstałej z wybranych fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Akcję Narodowego Czytania w Jaworznie wspiera Prezydent Miasta Paweł Silbert.

Tradycyjnie, w Bibliotece Głównej, przez kilka kolejnych dni, od 2 września, będzie można własne egzemplarze „Ballad i romansów” ozdobić przygotowaną specjalnie na tę okazję pamiątkową pieczęcią.

Połączmy się we wspólnej lekturze!

Joachim Mencel – pianista, kompozytor, prekursor wykonywania jazzu współczesnego na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej. jazzowej”

Daria Kasprzak – od dzieciństwa związana ze sceną jako wiolonczelistka i aktorka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Przez wiele lat działała w Teatrze Reduta Śląska, obecnie współpracuje z teatrami Śląskim, Korez oraz Trip.

Relacja

2 września, podczas wieczoru poprzedzającego ogólnopolski finał akcji Narodowego Czytania 2022, w Bibliotece Głównej usłyszeliśmy romans Adama Mickiewicza pt. „Dudarz”, w autorskiej interpretacji Darii Kasprzak. Niezwykły klimat utworu udało się oddać także za sprawą przejmującej oprawy muzycznej Joachima Mencla, który wykonał na lirze korbowej improwizacje do tekstu. Artyści, mimo że współpracowali ze sobą po raz pierwszy, stworzyli niezwykły, dopełniający się wzajemnie duet. Na pamiątkę spotkania uczestnicy wydarzenia przybijali na prywatnych egzemplarzach dzieła, specjalnie przygotowaną z okazji tegorocznej edycji pieczęć.

Tagi:

02 wrz 2022