
Nie daj się złapać w sieć. Bezpieczeństwo w Internecie. Warsztat profilaktyczny
Nie daj się złapać w sieć. Bezpieczeństwo w Internecie. Warsztat profilaktyczny
Serdecznie zachęcamy młodzież do udziału w warsztacie profilaktycznym pt.. „Nie daj się złapać w sieć. Bezpieczeństwo w Internecie”, który odbędzie się za pośrednictwem łącza internetowego 4 listopada 2021 r. o godz. 10.00. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Taper z Fundacji Bonum Humanum. Wydarzenie przeprowadzone zostanie w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. „Sieci w sieci. O cyberprzemocy i innych zagrożeniach” współfinansowanego ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”.
Opis warsztatu:
Zajęcia profilaktyczne na temat bezpieczeństwa w świecie technologii cyfrowych, przeprowadzone zostaną na podstawie prezentacji multimedialnej, która będzie podstawą do dyskusji z uczniami.
Cele:
- przekazanie najważniejszych informacji na temat bezpieczeństwa korzystania z Internetu i technologii cyfrowych,
- uczestnik dowie się, na jakie sytuacje związane z zagrożeniami reagować, do kogo się zgłaszać (niebezpieczne treści, znajomości, cyberprzemoc, sexting, pornografia),
- przybliżenie psychologicznych mechanizmow zaburzonych relacji z technologiami (przyczyny i skutki),
- prezentacja podstaw bezpieczeństwa w sieci,
- przedstawienie sposobów dbania o higienę cyfrową (zdrowy sen, prawidłowa postawa, zdrowe oczy i kręgosłup, jak przeciwdziałać nadmiernemu korzystaniu z technologii cyfrowych).
Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o zapisy pod nr tel. 784-024-163.
Nie daj się złapać w sieć. Warsztat profilaktyczny
Wiele cennych uwag i wskazówek w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów sieci przekazane zostały uczniom I LO w Jaworznie w trakcie warsztatu profilaktycznego, zorganizowanego przez naszą Bibliotekę. Internet jest niezwykle praktycznym narzędziem, usprawniającym wiele sfer życia. Niestety niesie ze sobą również niebezpieczeństwa, w tym także te związane z negatywnym wpływem na ludzki organizm. Skutki nadmiernego korzystania z sieci i smartfonów, są szczególnie dotkliwe dla dzieci i młodzieży. Ich mózg intensywnie rozwija się do 21-25 roku życia. Wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera czy telefonu prowadzi do zmian chemicznych w jego obrębie, uwarunkowanych zaburzoną gospodarką hormonalną. Stąd tak łatwo wpaść można w uzależnienie, które prowadzi do wielu trudnych sytuacji. Prowadząca warsztaty – Agnieszka Taper – socjolożka, edukator medialny, profilaktyk z Fundacji Bonum Humanum, przekonywała uczniów, że warto ograniczać czas spędzony w sieci, na rzecz innych aktywności.