O sztuce retoryki. Spotkania z dr. hab. prof. UJ Michałem Rusinkiem

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o niebieskich okładkach. Tekst: Książka w dźwięku. O sztuce retoryki. Dr hab. prof. UJ Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz. Spotkanie autorskie. Termin: jedenasty maja 2022, godz. 10:00 i 12:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Zdjęcie: portret Michała Rusinka – mężczyzny o szpakowatych włosach i posiwiałej brodzie, który patrzy w obiektyw z delikatnym uśmiechem. Twarz tłumacza zdobią okulary, a ubrany jest w niebieską koszulę i czarną marynarkę. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni Medialni: Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, TVP Kultura, SBP PL, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

O sztuce retoryki. Spotkania z dr. hab. prof. UJ Michałem Rusinkiem

11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędą się dwa spotkania poświęcone retoryce. Sztukę i teorię wygłaszania mów przybliży dr hab. prof. UJ Michał Rusinek. Punktem wyjścia do rozważań będą publikacje autora: „Retoryka codzienna” i „Retoryka podręczna”. Na ich podstawie słuchacze zapoznani zostaną z zarysem historii retoryki oraz jej związkami ze współczesnymi teoriami komunikacji, a także praktyką: np. w reklamie, na sali sądowej czy w czasie wystąpień na forum publicznym (także w klasie). Następnie nasz gość nakreśli, możliwie najzwięźlej, teorię retoryki. Uczyni to koncentrując się wokół inwencji, dyspozycji i elokucji. Nie pominie również sztuki zapamiętywania oraz „actio”, czyli języka ciała. Każda z tych części będzie ilustrowana przykładami, zarówno z klasycznych przemówień, znanych z historii, ale i współczesnych „użyć” języka perswazyjnego. Osobną uwagę poświęci zjawiskom argumentacji i manipulacji. A także metaforze, jako najważniejszemu środkowi stylistycznemu, opartemu na mechanizmach, jakimi rządzi się nasze poznanie.
Spotkania zorganizowane zostaną w ramach cyklu „Książka w dźwięku” stanowiącego element 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podczas dwóch spotkań w Bibliotece Głównej, zorganizowanych 11 maja, dr hab. prof. UJ Michał Rusinek nakreślił zarys historii i teorii retoryki, czyli ładnego mówienia, z zaznaczeniem, że epitet ten od początku odnosił się bardziej do skuteczność mówcy niż estetyki wypowiedzi. Samą sztukę zaś łączy przede wszystkim ze świadomością języka i perswazją – przekonaniem rozmówcy lub adwersarza do naszych racji. Gość przytoczył dwa mity początków retoryki, jeden literacki związany z wiarą w moc sprawczą słowa oraz drugi, historyczny, łączony z przemianami społeczno-gospodarczych na Sycylii w V w. p.n.e. Według profesora Rusinka, choć nie ma jednego wzorca idealnego przemówienia, bo skuteczność zależy od wielu zmiennych czynników, które wykluczają możliwość stworzenia spisu żelaznych zasad czy przepisów do zastosowania przez każdego, to jednak warto pamiętać o kilku ważnych elementach, bez których trudno o wiarygodność i siłę przekazu. Jednym z nich jest plan, zakładający analizę roli w jakiej występujemy, określenia pozycji z jakiej przemawiamy, zastanowienia się nad tym, co chcemy powiedzieć oraz do kogo kierujemy swoje słowa. Wypowiedź, niezależnie od formy, jaką przybiera, powinna także zakładać kontakt z odbiorcą, reakcję na wysyłane przez niego komunikaty i świadomość własnych, również tych pozawerbalnych. Przy tej okazji zaprezentowane zostały gesty uniwersalne oraz te, których znaczenie zależne jest od danej kultury. Omówieniu wszystkich części wypowiedzi towarzyszyły liczne przykłady zastosowań języka perswazji, zaczerpnięte z reklam, przemówień polityków i prelekcji tematycznych.
Spotkania zorganizowane zostały w ramach cyklu „Książka w dźwięku” stanowiącego element 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?

11 maj 2022