O terapeutycznej roli kultury. Konferencja podsumowująca projekt

Na białym tle pas z kolorowymi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem u góry tekst: Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3, O terapeutycznej roli kultury – konferencja podsumowująca projekt, dwudziesty trzeci listopada 2021 godzina 10:00 Biblioteka Główna. W programie m.in.: prezentacja filmu reportażowego, wykład prof. Grażyny Borowik-Pieniek, występ artystyczny Piotra Laski i Marzeny Rendak. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, 120-lecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

O terapeutycznej roli kultury. Konferencja podsumowująca projekt

O terapeutycznej roli kultury. Konferencja podsumowująca projekt

Aż trudno uwierzyć, że to już koniec. Kolejna, trzecia, edycja projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” na finiszu. Siedem cykli wypełnionych spotkaniami, warsztatami i koncertami, z całą pewnością zasługuje na podsumowanie. Z przyjemnością, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przypomnimy sobie inicjatywy zrealizowane przez nas w ramach tego niezwykłego przedsięwzięcia. Relacje filmowe i fotograficzne oraz efekty prac uczestników zaprezentujemy podczas konferencji poświęconej terapeutycznej roli kultury, która rozpocznie się w Bibliotece Głównej 23 listopada o godz. 10.00. Ważnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Grażyny Borowik-Pieniek, oparty na wieloletnim doświadczeniu artystycznym, pedagogicznym, a także trenerskim prelegentki. Muzyczny akcent zapewnią artyści – Piotr Laska i Marzena Rendak.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja:

Ostatnim akcentem trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” była konferencja podsumowująca, zatytułowana „O terapeutycznej roli kultury”. Spotkanie rozpoczęliśmy od premierowej emisji filmu reportażowego z przebiegu realizacji wydarzeń w ramach siedmiu cykli, na które składały się m.in. spotkania autorskie, warsztaty, wystawy i koncerty. Główną ideę przyświecającą tegorocznej edycji, przypadającej na trudny czas pandemii, zarysowała autorka koncepcji – Monika Rejdych Dyrektor MBP w Jaworznie. Następnie, dzięki krótkiej prezentacji mogliśmy jeszcze raz przywołać emocje, towarzyszące nam podczas spotkań i interdyscyplinarnych przedsięwzięć w ramach tego kilkumiesięcznego przedsięwzięcia. Relacje fotograficzną i filmową dopełniła ekspozycja prac artystycznych powstałych podczas cykli: Memoris-book (pamiętniki), Zin-book (nieprofesjonalne czasopisma) oraz Scrap-book (kartki okolicznościowe). Swoimi doświadczeniami, nabywanymi w czasie wieloletniej działalności plastycznej, naukowej, a także terapeutycznej, podzieliła się z obecnymi prof. Grażyna Borowik-Pieniek – pedagog, ekspertka i trenerka z zakresu arteterapii, organizatorka międzynarodowych konferencji, wiceprezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka.

Muzycznym akcentem, wieńczącym spotkanie, był występ Marzeny Rendak i Piotra Laski, którzy dostarczyli nam kojącej dawki muzyki, mającej jak wiemy wyjątkowe właściwości, również terapeutyczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji i promocji poszczególnych inicjatyw, w tym oczywiście patronom medialnym, którymi byli: TVP Kultura, Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.

23 lis 2021