„Pani Twardowska” i inne ballady. Warsztaty leporello

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o pomarańczowych okładkach. Tekst: Książka w obrazie. „Pani Twardowska” i inne ballady – warsztaty leporello. Prowadzenie: Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Termin: szósty, trzynasty i dwudziesty maja 2022, godz. 10:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni Medialni: Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, TVP Kultura, SBP PL, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

„Pani Twardowska” i inne ballady. Warsztaty leporello

6, 13 i 20 maja o godz. 10.00 zorganizujemy w naszej bibliotece warsztaty leporello. Zajęcia dla dzieci poprowadzi Barbara Wójcik-Wiktorowicz, ilustratorka, scenografka, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.
Charakterystyczny, harmonijkowy rodzaj publikacji kojarzony był niegdyś głównie z wydawnictwami pocztówkowymi, przywożonymi w formie pamiątek z różnych zakątków Polski. Obecnie format leporello stosowany jest w bardzo szerokim zakresie – występuje jako książeczki dla najmłodszych, albumy na rodzinne fotografie oraz foldery reklamowe.
Spotkania odbędą w ramach cyklu „Książka w obrazie” stanowiącego element projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycji 4. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

Co autorów inspiruje? To podtytuł czwartej edycji realizowanego przez bibliotekę projektu Performatywna książka. Performatwna Biblioteka, a jednocześnie punkt wyjścia do trzech warsztatów zatytułowanych „Pani Twardowska” i inne ballady, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie w ramach cyklu Książka w obrazie. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z jaworznickich szkół podstawowych. Każde z nich rozpoczynało się od zaprezentowania przykładowych bodźców pobudzających wyobraźnię, które w sposób szczególny mogą oddziaływać na twórców, w tym ilustratorów. Prowadząca zajęcia, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, opowiadała także o warsztacie i podstawowych narzędziach wykorzystywanych przez artystę plastyka, prezentując namiastkę ogromnej kolekcji pędzli o różnorodnych końcówkach i rodzajach włosia oraz podając przykłady papierów, zróżnicowanych pod względem właściwości, faktur i wzorów. Środkowa część zajęć poświęcona była interpretacji tekstu i próbie wyobrażenia sobie poszczególnych fragmentów, uchwyconych na kartce jak w filmowym kadrze. Inspiracją dla twórcy bardzo często są materiały źródłowe, uczestnicy mogli zobaczyć rysunki przedstawiające karczmy współczesne Mickiewiczowi oraz typowe dla tamtego okresu stroje i elementy wyposażenia. Ostatnia część dla wszystkich grup miała charakter praktycznego działania, z zastosowaniem rożnych technik – rysunek ołówkiem, pisakiem lub patyczkiem z dodaniem koloru lub ograniczeniem się do barw achromatycznych – czerni, bieli i szarości.

Fotorelacja z pierwszych zajęć:

Fotorelacja z drugich zajęć:

Fotorelacja z trzecich zajęć:

06 maj 2022