Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 4

Tło: białe, po lewej stronie od góry do dołu umieszczono prostokąt, wypełniony kolorową grafiką, przypominającą ułożone w nieładzie książki. Tekst: w górnej części plakatu w zielonej ramce napis: Perfotmatywna książka. Biblioteka. Edycja 4. Poniżej dopisek: Co autorów inspiruje? Następnie wprowadzono informacje o cyklach w ramach projektu: Książka w: dźwięku, obrazie, teatrze, podróży. Na dole strony logotypy: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z informacją: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 4, Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, jak również patronów medialnych: TVP Kultura, portalu sbp, lokalnych periodyków: Pulsu Jaworzna, Extra i Gazety Jaworznickiej.

Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 4

Co autorów inspiruje?

Performatywna książka. Performatywna biblioteka. Co autorów inspiruje? jest kontynuacją nowatorskiego programu inicjatyw kulturalnych, innowacyjno-kreatywnych oraz artystyczno-twórczych, promujących czytelnictwo, książkę i kulturę. Projekt będzie integrować lokalną społeczność, a także przyciągać do biblioteki nowych czytelników, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne. Obejmie cztery cykle składające się z kilku spotkań warsztatowych, imprez z twórcami, artystami, autorami, podróżnikami, specjalistami dziedzinowymi, pn.: KSIĄŻKA W DŹWIĘKU, KSIĄŻKA W OBRAZIE, KSIĄŻKA W TEATRZE, KSIĄŻKA W PODRÓŻY. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń będzie koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane efekty materialne powstałe w ramach realizacji zadania oraz film reportażowy dokumentujący przebieg wydarzeń.

Ramowy program przedsięwzięć w ramach planowanych cykli:

Książka w dźwięku:

1. Moja ulubiona bajka – warsztaty dla dzieci i rodziców
  2. Opowieści literacko-muzyczne. Warsztaty ruchowe dla dzieci.
  3. Sztuka interpretacji tekstu. Spotkania z udziałem aktorów.
  4. O sztuce retoryki i dialogu. Spotkania autorskie z Michałem Rusinkiem, przybliżające historię i teorię konstruowania wypowiedzi.
  5. Recital. Finał cyklu.

Książka w obrazie:

1. Mój ulubiony bohater – warsztaty dla rodzin
  2. Warsztaty leporello dla dzieci.
  3. Kaligrafia – sztuka pięknego liternictwa. Warsztaty dla dorosłych.
  4. Spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Książka w teatrze:

1. W świecie mimów. Warsztaty dla dzieci.
  2. W świecie lalek. Warsztaty dla dzieci.
  3. W świecie charakteryzacji. Spotkanie dla młodzieży i dorosłych.
  4. Mała forma teatralna. Finał cyklu.

Książka w podróży:

1. Wspomnienia włóczykija. Spotkania z podróżnikami.
  2. Podróż za jeden uśmiech – wycieczka
  3. Szanty – koncert piosenki żeglarskiej
  4. Spotkanie z autorem książek podróżniczych. Finał cyklu.

Poprzez prowadzone działania kulturalne, literackie i edukacyjne pragniemy rozwijać umiejętność świadomego doboru i definiowania środków wyrazu, uważnego reagowania na bodźce zewnętrzne, a także kreatywnego filtrowania ich przez własną wrażliwość, prowadzącego do tworzenia własnych opowieści.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Kultura, Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, gazety EXTRA, PULS JAWORZNA oraz Gazeta Jaworznicka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

26 kwi 2022