Pilot Karol Pniak – żołnierz, bohater. Wystawa

Tło plakatu stanowi obraz olejny, prezentujący fragment lecącego w przestworzach samolotu z okresu II wojny światowej. W kabinie pilot, ubrany w charakterystyczny dla tamtego czasu mundur lotnika. Tekst: Społeczny Komitet Pamięci mjr. pil. Karola Pniaka i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zapraszają na wystawę Pilot Karol Pniak - żołnierz, bohater. Biblioteka Główna w Jaworznie 13-31 sierpnia 2021 r. Logotypy: Biblioteki, miasta Jaworzno, 120-lecia nadania praw miejskich Jaworznu i Komitetu Pamięci.

Pilot Karol Pniak – żołnierz, bohater. Wystawa

Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja, aby przypomnieć o heroicznych czynach jaworznickich żołnierzy, walczących o wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Jedną z takich postaci był podpułkownik Karol Pniak, któremu poświęcona jest wystawa, prezentowana w Bibliotece Głównej od 13 do 31 sierpnia 2021 r. Karola Pniaka (1910-1980) jaworznianom przedstawiać nie trzeba – wiadomo: bohaterski lotnik, obrońca polskiego (wrzesień 1939 r.) i angielskiego (lipiec – październik 1940 r.) nieba. Znakomity akrobata w słynnej na cały świat TRÓJCE BAJANA, as lotniczy, który walczył z Niemcami nad Afryką w równie znanym CYRKU SKALSKIEGO. Urodził się w Jaworznie, tu po wojnie powrócił i został pochowany na cmentarzu w Szczakowej. Społeczny Komitet Jego pamięci, w ciągu roku swojej działalności, uzyskał pośmiertny awans ze stopnia kapitana do podpułkownika oraz nazwanie Jego imieniem ronda na Pieczyskach, w pobliżu domu zamieszkiwanego przez syna Pułkownika, również Karola Pniaka.
Mozolne poszukiwania przez Grzegorza Tuckiego, w tym właśnie domu, przyniosło nieoczekiwane rezultaty – okazało się, że w zakamarkach ukryte były pamiątki po LOTNIKU Z JAWORZNA, nigdzie niepublikowane i nieprezentowane. Wśród nich znalazły się miniaturki medali – w tym Virtuti Militari, zdjęcia zdjęte ze ścian mieszkania oraz pamiątki powojenne.
Jaworznianie jako pierwsi mają znakomitą okazję zobaczyć je na własne oczy i z bliska.

Autor tekstu: Zbigniew Adamczyk

Tagi: