Podsumowanie projektu “Energia słowa”

Plakat ma szare tło, na nim od góry napis Energia słowa, pod spodem PODSUMOWANIE, 4 listopada 2022 r., godz. 17.00. Po prawej stronie plakatu w kolumnie Wernisaż wystawy Książka? Lubię! Zielone książki, Znani jaworznianie z książką, fotografie Magdalena Hałas. Po prawej tekst Nowe media, nowy czytelnik, dr hab. Paweł Sarna, poeta, krytyk literacki, redaktor. Poniżej napis wykład, w bibliotece, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17. Oprócz tego na plakacie zielony aparat z listkiem, pomarańczowa mównica z czarnym mikrofonem, mózg podnoszący sztangę, wtyczka do elektrycznego samochodu, zielona i czarna książka i czarny puzzel. Na białym pasku na dole plakatu logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz napis Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podsumowanie projektu “Energia słowa”

Drodzy Czytelnicy, zakończenie projektu „Energia słowa” zbliża się wielkimi krokami.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wykład dr. hab. Pawła Sarny (jaworznianin!), pt. „Nowe media, nowy czytelnik” oraz wernisaż pt. „Książka? Lubię!”, w ramach którego pokażemy dwie wystawy fotograficzne.
Pierwsza z wystaw przedstawia fotografie znanych jaworznian z książką (np. lek. med. Marię Bryłę, dyrektor Hospicjum im. Brata Alberta w Jaworznie czy mistrza boksu, Roberta Gortata
z Akademii Boksu w Jaworznie). Zdjęcia wykonała młoda i bardzo utalentowana artystka, Magdalena Hałas (oczywiście z Jaworzna :)).
Druga wystawa prezentuje siedem cykli zdjęć autorstwa licealistów z I LO w Jaworznie, które młodzi ludzie wykonali podczas warsztatów fotoplenerowych „Zielone książki”, pod czujnym okiem artystki fotografii, pani Adrianny Pohl-Gasidło.
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie 4 listopada, o godz. 17.00 do Biblioteki Głównej
w Jaworznie.

Relacja

Uroczystość podsumowania projektu „Energia słowa” już za nami. Na jej wstępie podziękowaliśmy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu oraz patronom medialnym przedsięwzięcia. W pierwszej części wydarzenia odbył się wykład dr. hab. Pawła Sarny pt. „Nowe media, nowy czytelnik”, z którego mogliśmy dowiedzieć się, jak funkcjonują media i jaki mają wpływ na nasze poglądy, skąd biorą się memy i że często mają drugie, poważniejsze dno. Zastanawialiśmy się również czy pisarze i poeci powinni tworzyć tak, by trafiać pod strzechy i co daje nam czytanie książek. Po wykładzie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy KSIĄŻKA? LUBIĘ! Autorzy fotografii otrzymali róże oraz drobne upominki (worek, kubek i zakładkę z „Energii słowa”). Magdalena Hałas opowiedziała, jak przebiegało przygotowanie zdjęć do wystawy, a Adrianna Pohl-Gasidło chwaliła zdolności młodzieży z I LO w Jaworznie, która brała udział w prowadzonych przez nią warsztatach ZIELONE KSIĄŻKI – fotoplener. Na zakończenie wieczoru zaprosiliśmy gości do Audytorium na słodki poczęstunek i wspólne rozmowy.
Efekty warsztatów, jak i zdjęcia znanych jaworznian z książką, wykonane przez Magdalenę Hałas, można oglądać w naszej Galerii Exlibris do 18 listopada 2022 r.

04 lis 2022