Pokolenia – wystawa prac Gabrieli i Joanny Partyki

Tło: białe. Na plakacie widzimy zielone drzewo, które przypomina drzewo genealogiczne. Umieszczono również 2 zdjęcia, przedstawiające namalowane prace: pierwszy od prawej strony to obraz gór, uchwycony zimową porą, drugi przedstawia jezioro, wokół którego widać porośnięte zielenią brzegi. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Pokolenia wystawa prac Joanny Partyki i Gabrieli Partyki. 04.04-23.04.2024 wernisaż 4 kwietnia 2024 r. godz. 17.00. Galeria ExLibris, Rynek Główny 17. Logotypy: MBP w Jaworznie oraz miasta Jaworzna.

Pokolenia – wystawa prac Gabrieli i Joanny Partyki

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do Galerii ExLibris, w której od 4 kwietnia br. prezentować będziemy prace wyjątkowego duetu artystycznego – uzdolnionej, dwunastoletniej Gabrysi i jej utalentowanej babci Joanny. To spotkanie twórczości dwóch pokoleń, które dzieli kilkadziesiąt lat, a łączy zamiłowanie do sztuki. Ekspozycja stanowi nie tylko zbiór prac, lecz również niepowtarzalną podróż przez świat wyobraźni i ekspresji artystek. Obrazy zachwycają swoją oryginalnością i urokiem. Mają wiele cech wspólnych, jak choćby motywy czy technikę, ale dostrzeżemy w nich także sporo elementów wyróżniających, charakterystycznych dla indywidualnego stylu każdej z Pań. Wystawa to kolejny przykład na to, że łączące nas pasje zacieśniają więzi rodzinne i ułatwiają międzypokoleniową integrację.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wernisażu, uroczyście otwierającym prezentację, który odbędzie się 4 kwietnia 2024 o godz. 17.00.

Relacja

Galeria ExLibris przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie jest na mapie kulturalnej naszego miasta miejscem szczególnym. To tu odbywają się wystawy i wernisaże, ukazujące działalność artystyczną zarówno uznanych twórców jak i amatorów. Od 4 kwietnia w naszej przestrzeni wystawienniczej przedstawiamy efekty wyjątkowego, międzypokoleniowego projektu. Autorkami przedsięwzięcia są dwie Panie – Joanna i Gabriela Partyka – babcia i wnuczka, które oprócz pokrewieństwa łączy zamiłowanie do sztuki i niezwykły talent.

Joanna Partyka zdobyła uznanie dzięki swoim niepowtarzalnym pejzażom, szczególnie pięknie utrwalonym zabytkom dawnej architektury, pracom o tematyce marynistycznej i religijnej. Jej obrazy gościły na wielu wystawach zbiorowych, a tych indywidualnych, w samej tylko Galerii ExLibris, od było 2008 r. – 11.

Gabrysia urodziła się w Jaworznie. Obecnie jest uczennicą V klasy Szkoły Podstawowej nr 15. Od wczesnych lat wykazywała zainteresowanie rysowaniem. Wystarczył kawałek kartki i kredka. Jakiś czas temu, przyglądając się jak maluje babcia, postanowiła spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Tak powstały jej pierwsze obrazy malowane akrylami. W wolnych chwilach, pod bacznym okiem utalentowanej babci, zawsze mogąc liczyć na jej pomoc i radę, rozwija technikę i szlifuje warsztat. Gabrysia szuka inspiracji w otaczającym ją świecie. Pejzaże, kwiaty, postaci i portrety to tylko część z tematów jej prac. Od września 2023 r. uczęszcza na zajęcia z rysunku w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie, które prowadzi p. Marian Folga. Oprócz malowania i rysowania Gabrysia lubi spędzać czas na świeżym powietrzu oraz grać w gry planszowe. Uczy się także gry na gitarze.

04 kwi 2024