Scrap-book – warsztaty dla dzieci

Na białym tle pas z pomarańczowymi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem, obok tekst: SCRAP-BOOK warsztaty dla dzieci, prowadzenie Angelina Więckowska – instruktorka ds. kultury. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, 120-lecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Scrap-book – warsztaty dla dzieci

W dniach 21, 22 i 24 czerwca odbędą się w naszej bibliotece warsztaty dla dzieci z zakresu artystycznego ozdabiania albumów z fotografiami, kartek czy pamiętników. Scrapbooking (w naszym wydaniu SCRAP-BOOK) jest kreatywnym sposobem zachowania wspomnień związanych z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu. Podczas spotkań, prowadzonych przez Angelinę Więckowską – absolwentkę Liceum Sztuk Plastycznych, instruktor ds. kultury w MCKiS w Jaworznie, będziemy zachęcać do okrywania pasji tworzenia i samodzielnego wykonania np. kartki świątecznej lub okolicznościowej. Powstałe rękodzieła mogą stanowić świetny prezent, dowód sympatii, pamięci oraz szacunku. Zaprezentujemy kilka styli wykonywania scrapowych gadżetów, dlatego zajęcia obejmą ćwiczenia techniczne, teoretyczne i praktyczne. Program uwzględni następujące zagadnienia: wprowadzenie teoretyczne do SCRAPBOOKINGU, omówienie potrzebnych narzędzi do wykonywania prac i ich prezentacja oraz materiałów używanych przez scraperki, elementów kompozycyjnych i form prezentacji. Część praktyczna obejmie natomiast takie prace jak: ćwiczenia z cięcia, klejenia różnymi metodami, postarzania, wykonania i wykorzystania różnych dodatków (kwiatów, kokardek itp.), stemplowanie. Uczestnicy posiądą też umiejętności tworzenia kartek warstwowych, przestrzennych, bogato zdobionych. Cykl warsztatów zakończymy spotkaniem autorskim z ilustratorem, podczas którego pokażemy prace uczestników. Przewidujemy możliwość przygotowania e-prezentacji z wykonanych scrap-booków w mediach społecznościowych. Zajęcia realizowane będą w ramach projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA

Przy stole siedzi dziewczynka i koloruje pisakami element przygotowywanej kartki z motywem babeczki.

Dwie kartki ręcznie robione z motywem kwiatowym i napisem: „Dla Ciebie serdeczne życzenia”.

Przy dużym stole grupa dzieci wykonuje prace plastyczne. Tło oszklona ściana, przez którą widać budynki.

Kolorowe papiery o różnych wzorach i fakturach, kokardki, trójwymiarowe elementy, kleje, taśmy i markery – wszystko to wykorzystane zostało na zajęciach scrapbookingu zorganizowanych dla dzieci w ramach realizacji trzeciej edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Spotkania, odbywające się w terminach 21, 22 i 24 czerwca, poprowadziła Angelina Więckowska. Każde z nich zaowocowało powstaniem wyjątkowych kartek na różne okazje. Scrapbooking (w wolnym tłumaczeniu: album do wklejania/album z wycinkami) narodził się w Anglii na przełomie XV i XVI wieku. Do Polski technika ta trafiła ze Stanów Zjednoczonych na początku XXI wieku. Obecnie należy do najbardziej rozpowszechnionych form rękodzieła. Po wakacjach planujemy trzy warsztaty dla osób dorosłych. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Cykl dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

21 cze 2021