Spotkanie autorskie z Wojciechem P. Knapikiem

Na białym dwa egzemplarze, ułożone jeden na drugim, książki Wojciecha P. Knapika "Najmojejsza Nacja Stanu". W tle czarno-białe zdjęcie autora, zbliżenie twarzy, mężczyzny ze szpiczastą bródką, w okularach. Poniżej napis Wojciech P. Knapik Najmojejsza Nacja Stanu spotkanie z autorem, 9 grudnia 2022, godzina 17:00 (piątek), Miejska Biblioteka Publiczna - Rynek 17. Logotypy: MBP w Jaworznie, Jaworzna - Źródła Energii, Drukarni Best4Y.

Spotkanie autorskie z Wojciechem P. Knapikiem

9 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy do Biblioteki Głównej na spotkanie autorskie z Wojciechem P. Knapikiem. Felietonistą. Wieloletnim liderem jaworznickich zespołów Raingod oraz Projekt 4.0, z którymi zagrał sporo koncertów i nagrał 3 płyty autorskie. Przygodę z muzyką zakończył jakiś czas temu, bo jak sam stwierdził: trzeba dać szansę młodym. Pracuje jako spec od reklamy oraz wydawca, wiele lat zajmował się grafiką komputerową i przygotowaniem do druku. Jest ortodoksyjnym mieszkańcem Jaworzna, broniącym małopolskich korzeni, pomimo wcielenia do woj. śląskiego. W związku z tym wychodzi na pole, nie na dwór, a już na pewno nie na plac. A że na życie patrzy przez różowe okulary, stąd w felietonach dużo humoru, czasem w stylu brytyjskim, bo wychowany na Monty Pythonie. Jest zauroczony Bałkanami, nie lubi wszelakich świąt, sylwestra zlikwidowałby całkowicie. Także tego w telewizji, niezależnie od kanału. Od lat 90. współpracował z wieloma tytułami prasowymi, ale na stałe posiada rubrykę na drugiej stroni „Pulsu Jaworzna”, gdzie na bieżąco komentuje wydarzenia z życia społecznego i kulturalnego, a także zamieszcza ciekawostki, jakie zauważa wśród rozlicznych wyjazdów. Unika polityki i religii, ponieważ jest mu nie po drodze z obydwoma tematami. „Najmojejsza Nacja Stanu” to debiut książkowy – 107 felietonów, które czasem na poważnie, a czasem z przymrużeniem oka, opowiadają o latach 2016-2018 z punktu widzenia autora. Dotychczasowe dwa wydania tej książki zostały praktycznie wyprzedane (kilka sztuk zostało specjalnie zachowanych na spotkanie 9 grudnia). Druga część antologii „Myszy, deszcz i Polska” będzie miała swoją premierę podczas wieczoru w bibliotece. Tym razem to 113 tekstów – wybór felietonów od roku 2019 do połowy 2022. O sprawach codziennych, niekiedy ważnych, a czasem błahych – jednocześnie z dużą dozą sarkazmu i dystansu do siebie i świata. Jeszcze więcej wspomnień z dzieciństwa w Jaworznie. Generalnie więcej tutaj o miejscu zamieszkania, lecz jak to napisał w recenzji jeden z czytelników poprzedniej części: niby o Jaworznie, a tak naprawdę o świecie. Przekonacie się, czy autor poradził sobie z lockdownem, czemu zjadł „agnieszkę”, a także wyruszycie na pielgrzymkę za 20 kg czereśni oraz rejs patostatkiem – z kursem na AlkoExit. To wszystko w towarzystwie Księżniczek Recycklingu, naćpanych mrówek i niedźwiedzi w klapkach Kubota.
/źródło: Wojciech P. Knapik/

Relacja

W piątkowe popołudnie przyjaciele i fani publicystycznego talentu Wojciecha P. Knapika mieli okazję spotkać się z autorem w jaworznickiej Bibliotece Głównej. Pretekstem do organizacji wydarzenia było ukazanie się drugiej części antologii felietonów, które od 2016 r. publikowane były w stałej rubryce (na drugiej stronie) „Pulsu Jaworzna”. Pierwszy tom, pt. „Najmojejsza Nacja Stanu”, zawierający 107 tekstów, wydany został w kwietniu tego roku. Najnowszy, zatytułowany „Myszy, deszcz i Polska”, miał swoją publiczną premierę właśnie podczas wieczoru w bibliotece. Zbiór liczy 113 barwnych zapisów obserwacji tego, co działo się na przestrzeni lat 2019-2022, na naszym lokalnym podwórku, ale i z szerszej perspektywy, m.in. tak chętnie odwiedzanych przez felietonistę Bałkanów.

Tagi:

09 lis 2022