Spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Finał cyklu Zin-book

Na białym tle pas z zielonymi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: Zin-book finał spotkanie z Mariuszem Szczygłem czternasty września 2021, godzina 17.00. Zdjęcie Mariusza Szczygła. Znaki: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, studwudziestolecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Finał cyklu Zin-book

14 września o godz. 17.00, w ramach jednego z kilku zaplanowanych finałowych spotkań autorskich, zapraszamy na wieczór z Mariuszem Szczygłem – reporterem i pisarzem. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

Liczba miejsc na spotkanie ograniczona! Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 8 września od godz. 17.00. Rozmowa będzie transmitowana na bibliotecznym Facebooku i kanale YouTube.
Wydarzenie, podsumowujące cykl Zin-book, zorganizowane zostanie w związku z realizacją trzeciej edycji projektu

FOTORELACJA

W holu Biblioteki Głównej przy stoliku siedzą Mariusz Szczygieł i prowadząca spotkanie. Na pierwszym planie zgromadzona publiczność.

W holu Biblioteki Głównej prowadząca spotkanie wita Mariusza Szczygła. Na przeszklonej szybie duże logo biblioteki.

W holu Biblioteki Głównej przy stoliku siedzą Mariusz Szczygieł i prowadząca spotkanie. Na przeszklonej szybie duże logo biblioteki. Na pierwszym planie widoczne dwie osoby z widowni.

14 września odwiedził naszą bibliotekę Mariusz Szczygieł. Reporter i felietonista, laureat wielu nagród literackich – europejskich i krajowych, w tym dwukrotnie Nagrody Nike od czytelników (za „Gottland” i „Nie ma”, drugą z wymienionych książek doceniło również jury konkursu). Autor antologii polskiego reportażu. Wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu prowadzonej przez Fundację Instytutu Reportażu, której jest prezesem i współzałożycielem. Podczas spotkania pisarz opowiedział o pracach nad kolejną publikacją, rozmowach, jakie w związku z nią prowadzi oraz zmieniających się tropach i koncepcjach. Nie mogło zabraknąć także anegdot związanych z wcześniejszymi wydawnictwami, w tym dotyczących ukochanych Czech. Tradycyjnie wieczór zwieńczony został chwilą na indywidualne rozmowy, autorskie wpisy do książek oraz pamiątkowe fotografie.

Wydarzenie, podsumowujące cykl Zin-book, zorganizowane zostało w ramach realizacji trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 wrz 2021