Spotkanie z Piotrem Derlatką – finał cyklu Memoris-book

Na białym tle pas z fioletowymi plamami imitującymi farbę nakładaną pędzlem obok tekst: Memoris-book finał dla czytelników dorosłych, spotkanie autorskie z Piotrem Derlatką, szósty października 2021, godzina 17.00. Logotypy: projektu, biblioteki, ministerstwa, Jaworzna, studwudziestolecia nadania Jaworznu praw miejskich, TVP Kultura, EXTRA Jaworzno, Puls Jaworzna, SBP.

Spotkanie z Piotrem Derlatką – finał cyklu Memoris-book

Spotkanie z Piotrem Derlatką – finał cyklu Memoris-book

6 października o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Piotrem Derlatką, biografem Agnieszki Osieckiej („Zdradziecka Osiecka”) oraz Jonasza Kofty („Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie”), z wykształcenia polonistą i teatrologiem, doktorem nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa. Autor debiutował książką pt. „Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta”. Prywatnie jest miłośnikiem jazzu i dwudziestolecia międzywojennego, a także zapalonym kolekcjonerem płyt.

Wydarzenie zorganizowane zostanie w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 29 września.

Hol Biblioteki Głównej spotkanie autorskie - przy stoliku siedzi Piotr Derlatką z prowadzącą. Na pierwszym planie uczestnicy wydarzenia.

Hol Biblioteki Głównej spotkanie autorskie - przy stoliku siedzi Piotr Derlatką z prowadzącą. W tle logo Biblioteki.

Piotr Derlatka wpisuje się do księgi pamiątkowej.

W wyjątkowym momencie, bo tuż przed 85. rocznicą urodzin Agnieszki Osieckiej, spotkaliśmy się z biografem poetki – Piotrem Derlatką. Jego opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci minionego wieku, ukazała się w 2015 r. i uchodzi za istotny głos w próbach przybliżenia postaci artystki. Ostatnią publikacją w dorobku autora jest portret Jonasza Kofty, z 2019 r. Wieczór w bibliotece był okazją do rozmowy na temat pracy nad tymi dwoma wydawnictwami. Mogliśmy usłyszeć m.in. od kiedy zaczęła się fascynacja bohaterami; jak przebiegało gromadzenie materiałów; kto zgodził się na spotkanie, a kto nie autoryzował swoich wypowiedzi; czy i jak bohaterowie książek odnaleźliby się w dzisiejszej rzeczywistości; co różniło wielkich twórców, a co mieli wspólnego; za czym tęsknili, w jakich obszarach swojej działalności czuli niedosyt i brak spełnienia; a także, czy biograf ma prawo i powinność mówienia o wszystkim, co było ważne dla opisywanej postaci. Pojawiły się również odniesienia do emitowanego niedawno serialu, poświęconego Agnieszce Osieckiej.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu Memoris-book, będącego częścią trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

06 paź 2021