Świąteczne nastroje

Na biało szarym tle rozmieszczono dekoracje świąteczne: suszoną skórkę pomarańczy, laskę wanilii, gałązkę zielonego świerku. Na dole widoczny papier do pakowania prezentów oraz fragment paczki, obłożonej szarą obwolutą. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, serdecznie zaprasza na mikołajkowe warsztaty literacko-artystyczne Świąteczne nastroje. 09.12.2021 godz. 8.45 Radosne drzewko. Spotkanie dla najmłodszych, 10.12.2021 godz. 11.00 Design cards. Spotkanie dla młodzieży, 13.12.2021 godz. 17.00 Świąteczna manufaktura. Spotkanie dla seniorów. Logotypy: biblioteki, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 120-lecia nadania praw miejskich oraz miasta Jaworzna.

Świąteczne nastroje

Odchodząc nieco od dotychczasowej konwencji mikołajkowych spotkań w bibliotece, serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie „Świąteczne nastroje”, który nawiązując do tradycji corocznego kolędowania przy choince, wzbogacony zostanie warsztatami artystycznymi. Kreatywne zajęcia rękodzieła świątecznego, połączone z literaturą, adresujemy do trzech grup odbiorców: dzieci, młodzieży oraz seniorów. W trakcie wspólnej, wielopokoleniowej zabawy, stworzymy ekologiczne dekoracje choinkowe w postaci ozdobnych pachnących zawieszek, papierowych aniołków i łańcuchów. Nauczymy się także robić bożonarodzeniowe kartki techniką scrapbookingu oraz stworzymy klimatyczne świeczniki, które z powodzeniem będzie można wykorzystać do dekoracji naszych domów. Mamy nadzieję, że biblioteczna propozycja spotka się z uznaniem z Państwa strony, a proponowane aktywności pozwolą nam wszystkim poczuć tę wyjątkową magię zbliżających się świąt.
Szczegółowy plan wydarzeń przedstawiamy na plakacie.

Zadanie współfinansowane ze środków z budżetu gminy pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”. Przedsięwzięcie współorganizowane z Wydziałem promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 784-024-163.

Świąteczne nastroje

Magia świąt powoli wkracza do naszej codzienności. Tę wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę czuć nie tylko na ulicach, w sklepach czy domach, ale również w bibliotecznych przestrzeniach, które od wielu już lat goszczą czytelników na mikołajkowych spotkaniach. Nie inaczej było i w tym roku. Do wspólnej, wielopokoleniowej zabawy zaprosiliśmy maluchy, młodzież oraz seniorów. 9 grudnia zorganizowaliśmy zajęcia z uczniami kl. II szkoły podstawowej, którzy mieli za zadanie własnoręcznie przygotować ozdoby na choinkę: papierowe łańcuchy, bałwanki, renifery, aniołki. Każde zbliżające się święta to doskonała okazja do podarowania okolicznościowej kartki. Stąd kolejnego dnia spotkaliśmy się z ósmoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworznie, którzy pod czujnym okiem prowadzącej, próbowali swoich sił w scrapbookingu. W trakcie wydarzenia nawiązała się swobodna rozmowa na temat nadchodzących, grudniowych świąt i związanych z nimi tradycjami. Efekt warsztatów – zbiór kolorowych kartek, roześlemy do zaprzyjaźnionych z biblioteką czytelników i instytucji. Ostatnie zajęcia adresowane były do osób starszych. Sięgając po ekologiczne, naturalne produkty:  kolorowe sznurki, papiery, gałązki, szyszki, goździki, kardamon czy kawę, przy użyciu nożyczek i kleju, seniorzy wyczarowali przepiękne choinki, pachnące zawieszki oraz ozdobne świeczniki. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach projektu miały za zadanie inspirować uczestników do kreatywności, promocję literatury, zacieśnianie więzi oraz popularyzację ekologii i stylu zero waste. Powstałe, własnoręcznie przygotowane ozdoby śmiało mogą być wykorzystane do dekoracji domu lub posłużyć jako prezent dla kogoś bliskiego. Pracom, podczas spotkania towarzyszyła również literatura związana ze zbliżającym się czasem Bożego Narodzenia. Ponadto każdy z uczestników został obdarowany przez bibliotekę upominkiem w postaci: książek oraz gier planszowych. Składamy serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie oraz Wydziałowi Promocji Kultury i Sportu UM, za wsparcie bibliotecznego projektu.

09 - 13 gru 2021