Światowy Dzień Braille’a

Tło: Strona książki zapisana alfabetem Braille’a, leży na, poznaczonym ciemnymi żyłkami, białym tle. O róg strony oparto kwiat róży o kremowo-różowych płatkach, a wzdłuż wytłoczonych, brajlowskich znaków, ułożono sześć kostek z literkami, tworzącymi nazwisko niewidomego wynalazcy. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Dział Informacji Regionalnej. Światowy Dzień Braille’a. Quiz. Logo: biblioteki i Jaworzna – źródła energii.

Światowy Dzień Braille’a

4 stycznia 2022 r. przypada 213. rocznica urodzin człowieka, który zrewolucjonizował niemal całe życie osób niewidomych. Louis Braille dał ludziom z dysfunkcją wzroku narzędzie, dzięki któremu ich edukacja była łatwiejsza, a samodzielne sporządzanie notatek wreszcie stało się możliwe. Dlatego, aby uczcić pamięć tego wyjątkowego wynalazcy, zapraszamy Was, Drodzy Czytelnicy, do udziału w brajlowskim quizie! Rzecz jasna, czytanie dotykiem jest poza zasięgiem tych, którzy z alfabetem brajla mieli niewiele wspólnego, ale tu chodzi o wiedzę i sprawdzenie, ile wiemy o systemie znaków, z którym, często nieświadomie, stykamy się na co dzień, choćby w windach, sklepach etc. Miłej zabawy!

Tagi:

04 - 18 sty 2022