Sztuka interpretacji tekstu. Spotkanie dla młodzieży z Janem Peszkiem

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o niebieskich okładkach. Tekst: Książka w dźwięku. Sztuka interpretacji tekstu, spotkanie dla młodzieży z Janem Peszkiem - wybitnym aktorem, reżyserem teatralnym i pedagogiem. Termin: 11 października 2022, godz. 10:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Dopisek: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, Patroni Medialni: TVP Kultura, Radio eM, SBP PL, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Sztuka interpretacji tekstu. Spotkanie dla młodzieży z Janem Peszkiem

11 października 2022 r. o godz. 10.00, grupa młodzieży licealnej spotka się w naszej bibliotece z mistrzem słowa – Janem Peszkiem. Wybitny aktor, reżyser teatralny, pedagog, w ramach cyklu Książka w dźwięku, przybliży młodym odbiorcom sztukę interpretacji tekstu literackiego. Wydarzenie zorganizowane zostanie w związku z realizacją 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Artysta debiutował na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Występował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze oraz na scenach warszawskich, w: Teatrze Narodowym, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Polonia. W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Od 1984 r. uczy studentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, prowadząc zajęcia: „Praca nad rolą klasyczną” i „Praca nad rolą wierszem”.

Relacja

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie, podczas spotkania zatytułowanego Sztuka interpretacji tekstu, mogli przekonać się, że literatura, nawet ta z tzw. żelaznego kanonu szkolnych lektur, może zawierać aktualny dla nich przekaz i stać się naprawdę ważna, nie tylko dlatego, że tak twierdzą dorośli i na każdym szczeblu edukacji zapewniają pedagodzy. Przed profesorem Janem Peszkiem postawiono nie lada zadanie, odczarowania mitu, zdjęcia ograniczających kalek i interpretacyjnych schematów z kanonicznego niemal utworu, jakim jest „Oda do młodości” Adama Mickiewicza. Aktor, swoim kunsztem, talentem, nieprawdopodobnymi zasobami energii oraz budowanym przez lata warsztatem, dokonał mistrzowskiej analizy kolejnych linijek, cały czas pamiętając o odbiorcach – przekładając niezrozumiałe momentami romantyczne strofy, na bliższy młodym ludziom język współczesności. Artysta czynił to jednak z przeświadczeniem, że powstały ponad dwieście lat temu manifest jest ponadczasowy, nadal może być odczytywany w sposób świeży, pełen wiary w potencjał i moc sprawczą młodości.

Wydarzenie zorganizowane zostało w związku z realizacją 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

11 paź 2022